Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-54/127/US/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-54/127/US/07
Data
2007.04.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
badania kliniczne
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
czy w przypadku realizacji umów dwustronnych z partnerami zagranicznymi w formie badań klinicznych i otrzymując wynagrodzenie z zagranicy bez pośrednictwa instytucji znajdujących się na terenie Polski ma Pan prawo odliczać w 2006 i 2007 roku koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.02.2007 r., stwierdza, że koszty uzyskania przychodów z tytułu osobiście wykonywanej działalności naukowej określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, pomniejszonego o potrącone w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Pismem z dnia 02.02.2007 r. (data wpływu 05.02.2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 02.03.2007 r., a następnie pismem z dnia 20.03.2007 r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W związku z realizacją dwustronnych umów z partnerami zagranicznymi z Unii Europejskiej – z Austrii i spoza Unii Europejskiej – Szwajcarii, jest Pan zobligowany do prowadzenia badań klinicznych. Prace te mają charakter naukowo – badawczy i są realizowane w Polsce, na terenie szpitala, z którym firmy z Austrii i Szwajcarii mają podpisane odrębne umowy. W ramach realizacji wspomnianych umów otrzymuje Pan wynagrodzenie bez pośrednictwa instytucji znajdujących się na terenie Polski. Środki finansowe są rozdysponowywane na współbadaczy poprzez wypełniane okresowo (zwykle co 3 miesiące) „Performance Fee Form”, wskazującego na zakres obowiązków zrealizowanych przez wszystkich badaczy. Płatności wpływają bezpośrednio, odrębnie dla każdego współbadacza na rachunki osobiste. Zawarte porozumienie nie określa czy jest to umowa o dzieło czy też umowa zlecenie. W umowie określony jest zakres Pana odpowiedzialności za jakość pracy współbadaczy. Odpowiada Pan za sprawy organizacyjne oraz zobowiązuje się Pan do zorganizowania realizacji badań zgodnie z protokołem badania. W trakcie realizacji badania, zakres obowiązków wszystkich badaczy, w tym Pana jest podobny. Pana nadzór nad współbadaczami wynika z zależności służbowej wynikającej z zatrudnienia w szpitalu. Bark jest umów pisemnych pomiędzy Panem a współbadaczami, natomiast wszyscy badacze mają umowy podpisane ze szpitalem. Potwierdza Pan, iż jest to działalność o charakterze naukowym z nieokreśloną w umowie kwestią praw autorskich. Ponadto zaznacza Pan, iż aktualnie nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej obejmującej zakres obowiązków zawartych w omawianych umowach. Rezygnację z działalności prowadzonej w formie prywatnego gabinetu lekarskiego złożył Pan w tutejszym organie podatkowym w dniu 03.02.1999 r. Ewentualne koszty uzyskania przychodu dotyczą materiałów biurowych, kosztów dojazdów po godzinach pracy, eksploatacji sprzętu biurowego.

W związku z powyższym sformułował Pan następujące pytanie:czy w przypadku realizacji umów dwustronnych z partnerami zagranicznymi w formie badań klinicznych i otrzymując wynagrodzenie z zagranicy bez pośrednictwa instytucji znajdujących się na terenie Polski ma Pan prawo odliczać w 2006 i 2007 roku koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:zarówno w roku 2006 jak i w 2007 przysługuje Panu naliczenie kosztów uzyskania przychodu w wysokości 20% przychodu uzyskanego w ramach realizacji umowy zawartej z partnerem zagranicznym na przeprowadzenie badań klinicznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Katalog przychodów, które należy zaliczyć do działalności wykonywanej osobiście zawiera art. 13 cyt. ustawy. Stosownie do powołanego wyżej przepisu do przychodów z działalności wykonywanej osobiście należą m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności naukowej (art. 13 pkt 2).

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w ramach realizacji umów z partnerami zagranicznymi jest Pan zobligowany do zorganizowania i prowadzenia badań klinicznych zgodnie z ich protokołem, a prace te mają charakter naukowy. Pana nadzór nad współbadaczami jest wynikiem zależności służbowej wynikającej z zatrudnienia w szpitalu. Pomiędzy Panem a współbadaczami nie są zawierane żadne umowy dotyczące prowadzonych badań. Po wypełnieniu dokumentu wskazującego na zakres zrealizowanych obowiązków każdy ze współbadaczy otrzymuje od sponsora środki pieniężne, które wpływają na indywidualne rachunki bankowe członków zespołu. Zawarte porozumienie nie określa natomiast czy jest to umowa o dzieło, czy też umowa zlecenie.

Zatem przychody z tego tytułu należy traktować jako przychody z osobiście wykonywanej działalności naukowej, o której mowa w cyt. art. 13 pkt 2 ustawy.

W myśl art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu osobiście wykonywanej działalności naukowej określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Ponadto należy zauważyć, iż w przypadku gdy wymienione badania spełniają wymogi związane z prawami autorskimi, wówczas koszty uzyskania przychodów z tego tytułu określa się na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 cyt. ustawy, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa sie w wysokości 50% uzyskanego przychodu. O zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego, co powinno wynikać bezpośrednio z zawartej przez Pana umowy.

Zgodnie z art. 44 ust. 1a w/w ustawy, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułu osobiście wykonywanej działalności naukowej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

W myśl art. 44 ust. 3a cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r., podatnicy uzyskujący dochody z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej. Za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy. Należy jednakże zauważyć, iż cytowany wyżej przepis art. 44 ust. 3a w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r. nakładał na podatników uzyskujących dochody bez pośrednictwa płatników z tytułu osobiście wykonywanej działalności naukowej obowiązek składania urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracji według ustalonego wzoru (PIT-53).

Biorąc więc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż przychody uzyskane przez Pana w związku z realizacją dwustronnych umów z partnerami zagranicznymi na organizację i prowadzenie badań klinicznych o charakterze naukowym należy zakwalifikować do przychodów z tytułu osobiście wykonywanej działalności naukowej. Natomiast w przypadku gdy zawarta umowa nie reguluje kwestii praw autorskich, zarówno w 2006 r. jak i w 2007 r. koszty uzyskania przychodu z tego tytułu określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, pomniejszonego o zapłacone składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 02.02.2007 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj