Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIV 4310-2/07
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIV 4310-2/07
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Dot. opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn majątku spadkowego, jeśli postępowanie w sądzie po osobie zmarłej w dniu 16.10.2006 r. odbędzie się w najbliższym czasie, tj. po wejściu w życie nowej ustawy o podatku od spadków i darowizn i czynności cywilnoprawnych


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.),po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.02.2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie dot. opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn majątku spadkowego, jeśli postępowanie w sądzie po osobie zmarłej w dniu 16.10.2006 r. odbędzie się w najbliższym czasie, tj. po wejściu w życie nowej ustawy o podatku od spadków i darowizn i czynności cywilnoprawnych, postanawia uznać Pana stanowisko - za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 21.02.2007 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w związku ze śmiercią ojca w dniu 16.10.2006 r., złożył Pan wniosek o nabycie praw do spadku w październiku 2006 r. i aktualnie oczekuje na termin pierwszej rozprawy , a po jej zakończeniu na prawomocne postanowienie Sądu .W tym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem, czy powinien Pan zapłacić podatek od spadku po zmarłym ojcu, skoro Pana zdaniem, zgodnie z nową ustawą o podatku od spadków i darowizn , datą nabycia spadku jest data zbliżającej się rozprawy sądowej , a nie śmierci spadkodawcy.

Zmiany w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629), dotyczące zwolnienia od podatku od spadków i darowizn osób najbliższych, weszły w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Przepisy te mają zastosowanie do tych przypadków, w których nieodpłatne nabycie rzeczy i praw majątkowych nastąpiło po 1 stycznia 2007 r. Przepisy ww ustawy nie zawierają własnej definicji nabycia spadku, a zatem należy stosować w tym względzie przepisy Kodeksu cywilnego.W przypadku nabycia rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku za dzień nabycia uznaje się dzień śmierci spadkodawcy. Zgodnie bowiem z art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do przepisu art. 925 tej ustawy spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Prawomocne postanowienie sądu stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 K.c.).

W świetle przepisów Kodeksu cywilnego nabycie spadku jest uzależnione od woli spadkobiercy. Oświadczenie woli w tym przedmiocie może być złożone w terminie 6 miesięcy, który liczony jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do dziedziczenia (art. 112, 1015 § 1 K.c), niemniej oświadczenie złożone ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym (art. 73 § 2, 1018 § 3 K.c.) w tym terminie przed sądem lub notariuszem oznacza definitywne - zgodnie z jego wolą - nabycie spadku w chwili jego otwarcia ( ze skutkiem ex tunc ).

Mając powyższe na względzie, w przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem spadku przed 1 stycznia 2007 r., jak w Pana sytuacji (data zgonu spadkodawcy 16.10.2006 r.), nabycie to podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w powołanej ustawie, z uwzględnieniem kwoty wolnej i skali podatkowej, określonej dla nabywcy zaliczonego do I grupy podatkowej, a także zwolnień i ulg podatkowych, o których mowa w art. 4 ust. 1 i art. 16 ustawy, o ile spełnione zastaną warunki do skorzystania z tych ulg.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 21.02.2007 r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj