Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-4/415-4/07
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-4/415-4/07
Data
2007.04.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
płatnik
samozatrudnienie
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskiwany przez zleceniobiorców lektorów i tłumaczy jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, wobec czego na ... s.c. nie będzie ciążył obowiązek płatnika ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 11.01.2007 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 11.01.2007 r. spółka cywilna ... zwróciła się do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujący stan faktyczny:

... s.c. jest firmą świadczącą usługi w zakresie nauki języków obcych i tłumaczeń. Klientami spółki są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej i przedsiębiorcy. Przy wykonywaniu tych usług firma korzysta ze świadczeń zleceniobiorców - lektorów, którzy wykonują usługi związane z prowadzeniem zajęć i anglistów wykonujących tłumaczenia. Lektorzy prowadzą zajęcia w oparciu o przygotowane przez siebie konspekty i materiały. Zleceniobiorcy ci działają jako osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

W związku z powyższym spółka zwróciła się z zapytaniem czy przychód uzyskiwany przez zleceniobiorców świadczących na jej rzecz usługi związane z nauką języków obcych i usługami tłumaczeniowymi jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, wobec czego na ... s.c. nie będzie ciążył obowiązek płatnika, czy też przychód taki będzie wyłączony z przychodów z działalności gospodarczej, zaś na ... s.c. jako płatniku podatku dochodowego od osób fizycznych będzie ciążył obowiązek obliczenia i poboru podatku od kwot wypłaconych zleceniobiorcom ?

W ocenie spółki przedstawione stanowisko jest prawidłowe, co oznacza, że również po 1 stycznia 2007 r. świadczone przez jej zleceniobiorców usługi stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, a w rezultacie nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od należności wypłacanych jej kontrahentom.

Na podstawie art. 14a § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy zauważyć, że:
- zapytanie dotyczy obowiązków płatnika,
- we wniosku przedstawiono argumenty, z których wynika, że świadczone przez zleceniobiorców usługi edukacyjne – prowadzenie zajęć nauki języka angielskiego, stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji przedstawionej powyżej zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 173 z późn. zm.) płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3.

Zatem jeżeli zleceniobiorcy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, której zakres obejmuje usługi edukacyjne i tłumaczenia, zawierają z konkretnym przedsiębiorcą w tym przypadku ze spółką cywilną ... umowę zlecenie oraz złożą spółce (płatnikowi) oświadczenie, że wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, to mając na uwadze powołany wyżej przepis art. 41 ust. 2 zwalnia to płatnika z obowiązku pobierania zaliczki na podatek dochodowy. Natomiast zleceniobiorca zobowiązany jest do zaliczenia przychodów z tej umowy do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do zapisu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r. działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Załączona do wniosku o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego umowa o wykonanie usług – wzór, przewiduje zawarcie umów pomiędzy spółką cywilną ..., a zleceniobiorcami, którzy w § 1 umowy oświadczają, że prowadzą działalność gospodarczą w zakresie usług edukacyjnych i posiadają wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Z umowy wynika również, że:
- zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność wobec uczestników zajęć lekcyjnych,
- świadczone usługi nie są wykonywane pod kierownictwem zleceniodawcy,
- zleceniobiorca ma możliwość zmiany terminów zajęć jak też wykonywania usługi przy wykorzystaniu osób zatrudnionych przez siebie ponosząc za ich działania pełną odpowiedzialność,
- zleceniobiorca ponosi ryzyko nieuzyskania przychodów bowiem zleceniodawca nie zapewnia stałego wynagrodzenia, lecz uzależnia je od faktycznie wykonanej usługi.

Tak więc przedmiotowa umowa nie spełnia warunków, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie ma przeszkód prawnych do zaliczenia wykonywanych na jej podstawie usług do pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez zleceniobiorców.

W związku z powyższym zajęte przez wspólników spółki cywilnej ... stanowisko jest prawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj