Interpretacja Urzędu Skarbowego w Górze
PP-443/1/11/06
z 29 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/1/11/06
Data
2006.11.29



Autor
Urząd Skarbowy w Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu... dokonał Pan nabycia samochodu ciężarowego Mercedes Sprinter. Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym było w Pana posiadaniu przed terminem złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień. Dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego w sierpniu – bez żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającym z tytułu nabycia środka trwałego. Uważa Pan, iż przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu ciężarowego, co do którego wystawiono dokument zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Górze stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia....., który wpłynął w dniu.....o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu ciężarowego, co do którego wystawiono dokument - zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu............ do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu........... dokonał Pan nabycia samochodu ciężarowego Mercedes Sprinter. Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym było w Pana posiadaniu przed terminem złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień. Dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego w sierpniu – bez żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającym z tytułu nabycia środka trwałego.
Uważa Pan, iż przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu ciężarowego, co do którego wystawiono dokument zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Górze informuje: W przepisie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) postanowiono, że:
„W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.” W ww. przepisie wymienione są samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy wszakże wszystkich pojazdów o takiej właśnie dopuszczalnej masie całkowitej. Zakres przedmiotowy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, które objęte są regulacją art. 86 ust. 3 znowelizowanej ustawy, jest określony również w ust. 4 tego artykułu. Art. 86 ust. 4 wyraźnie wskazuje, iż przepis art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczy, a zatem nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów. Unormowania art. 86 ust. 3 ustawy nie dotyczą między innymi pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków. Pojazd ten uprawnia nabywającego go do pełnego odliczenia podatku VAT.
Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5).Kopię tego zaświadczenia podatnik był obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.
W dniu......wpłynęła do tut. Urzędu kopia zaświadczenia Nr 2329/2006 o przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego samochodu MERCEDES-BENZ........ W zaświadczeniu tym okręgowa stacja kontroli pojazdów potwierdziła, iż pojazd ten spełnia wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 3 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.
Powyższe wskazuje, iż nabyty przez Pana w dniu..........r. samochód Mercedes Benz jest samochodem, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i dlatego może Pan dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie tego samochodu.
W związku z powyższym przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tego postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.
Do wiadomości:
1.Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy,
2.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we Wrocławiu,
3.a/a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj