Interpretacja Urzędu Skarbowego w Turku
PP/443-6/07/1
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/07/1
Data
2007.04.25


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Turku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
leasing
najem
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących rat leasingowych z tytułu używania samochodu kempingowego o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przeznaczonego w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej do odpłatnego używania na podstawie umowy najmu przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Turku biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawiauznać za prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone we wniosku złożonym w dniu 13.03.2007r. w przedmiocie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących rat leasingowych z tytułu używania samochodu kempingowego o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, do działalności, o której mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

W dniu 13.03.2007r. do tutejszego organu wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

W złożonym zapytaniu podatnik prosi o wyjaśnienie czy ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących rat leasingowych z tytułu używania samochodu kempingowego o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przeznaczonego w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej do odpłatnego używania na podstawie umowy najmu przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik poszerzył zakres prowadzonej działalności o świadczenie usług turystycznych, najem sprzętu turystycznego, najem samochodów. Dla celów najmu samochodów kempingowych podatnik zawarł z funduszem leasingowym umowę leasingu dotyczącą użytkowania samochodu specjalnego z nadwoziem zamkniętym w wykonaniu kempingowym o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Samochód ten nie spełnia wymogów określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-6 ustawy o podatku od towarów i usług, jest to samochód osobowy określony w art. 86 ust. 3 ww. ustawy.Samochód będzie oddany w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu klientom indywidualnym i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, określony w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Początek wynajmu i jego częstotliwość zależeć będzie od zgłoszenia się osób zainteresowanych. Zdaniem podatnika kupując lub leasingując samochód o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przeznaczony tylko i wyłącznie do dalszego oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy, będzie miał prawo odliczyć podatek naliczony w pełnej wysokości.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług ( art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług). Jak wynika z powyższego prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego oprócz wskazanego w art. 86 ust. 1 warunku powiązania nabywanych towarów z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jest uzależnione również od przepisów art. 86 ust. 3-7 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 86 ust 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3 ( tj. samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony), na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu ( raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów , o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Ustawodawca zastrzegł jednak na podstawie przepisu art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług , że powyższe ograniczenia dotyczące nabycia i użytkowania samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze nie dotyczą przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów ( pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody ( pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy – art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.Warunkiem zastosowania ww. przepisu jest używanie samochodu do działalności polegającej na jego wynajmie przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego przez podatnika, z którego wynika ,iż samochód, o którym mowa w piśmie będzie przeznaczony tylko i wyłącznie do dalszego wynajmu w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy, należy stwierdzić, że spełniony został warunek określony w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy. Biorąc pod uwagę , że czynność wynajmu samochodów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w sytuacji używania samochodu do odpłatnego wynajmu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy będzie miała Pani prawo pomniejszenia podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach dokumentujących leasing samochodu przeznaczonego na wynajem.Tym samym, przy wypełnieniu ww. warunku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Turku uznaje stanowisko Pani wyrażone w złożonym wniosku za właściwe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj