Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
US.III.PP.443/3/07
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.PP.443/3/07
Data
2007.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienie rolnika ryczałtowego z obowiązków

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zakup od rolnika ryczałtowego


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy nabywca produktów rolnych posiadający status zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług ma obowiązek wystawienia faktury VAT-RR i przelać na konto należność ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2006r. w sprawie obowiązku wystawienia faktury VAT RR przez nabywcę produktów rolnych, jeżeli posiadał on status zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny

W dniu 18.12.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gdańsku wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Powyższy wniosek w dniu 09.01.2007r. otrzymał Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego, celem załatwienia zgodnie z właściwością miejscową. Pismem z dnia 01.02.2007r. został Pan wezwany do uzupełnienia wniosku. W odpowiedzi złożył Pan w dniu 09.02.2007r. pismo uzupełniające.

Z przedstawionego w ww pismach stanu faktycznego wynika, iż dokonał Pan w dniu 06.09.2002r., jako rolnik ryczałtowy, sprzedaży plonu rzepaku na rzecz firmy D... C... Spółka ta do chwili złożenia wniosku nie dokonała zapłaty za dostarczony towar twierdząc, iż nie otrzymała faktury VAT.

Powyższa transakcja z firmą D... C... została zawarta z zamiarem uregulowania zobowiązań jakie posiadał inny rolnik wobec tej firmy.
Pytanie Pana zmierza do ustalenia, kto w opisanej sytuacji winien wystawić fakturę i jakiej treści ?

Stanowisko podatnika

Zdaniem Pana to firma D... C... jest zobowiązana do wystawienia faktury VAT RR w której winna określić kwotę i formę zapłaty, wartość podatku ryczałtowego i przelać na konto należność.

Stanowisko organu podatkowego;

W wyżej opisanym stanie faktycznym oraz obowiązującym w dacie zdarzenia stanie prawnym zastosowanie znalazły nw przepisy prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 4 ust. 16 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), przez rolnika ryczałtowego rozumie się podatnika korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 7 ww ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego sprzedaż produktów rolnych, z wyjątkiem importu, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego, z wyjątkiem sprzedaży produktów rolnych dokonywanej przez: a)rolników ryczałtowych, o których mowa w ust. 2b,; b)podatników obowiązanych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przez pojęcie produktów rolnych rozumie się towary wymienione w załączniku nr 8.

Zatem rolnikiem ryczałtowym jest ten rolnik, który nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości i nie zrezygnował z przysługującego mu zwolnienia od podatku od towarów i usług w zakresie wytworzonych przez siebie produktów rolnych.

W związku z powyższym rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku;
a)wystawiania faktur, o których mowa w art. 32 ustawy;
b)prowadzenia ewidencji;
c)składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy;
d)dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 9 ustawy, na podstawie art. 33c ustawy.

Natomiast stosownie do art. 33a ust. 1 ustawy o VAT rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej działalności rolniczej zwolnionej od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7, podatnikowi podatku od towarów i usług, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Sposób dokumentowania transakcji pomiędzy podatnikiem podatku VAT a rolnikiem ryczałtowym reguluje art. 33b ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 33b ust. 1 tej ustawy, podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą zakup tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany sprzedawcy. Faktura dokumentująca zakup produktów rolnych oznaczona jako "Faktura VAT RR" powinna zawierać co najmniej;
1) imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2) numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL sprzedawcy i nabywcy;
3) numer dowodu osobistego sprzedającego lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy sprzedający produkty rolne jest osobą fizyczną;
4) datę dokonania zakupu oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
5) nazwy zakupionych produktów rolnych;
6)jednostkę miary i ilość zakupionych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;
7)cenę jednostkową zakupionego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu;
8)wartość zakupionych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu;
9)stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;
10) kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości zakupionych produktów rolnych;
11)wartość zakupionych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;
12)kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;
13)czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Faktura VAT RR powinna również zawierać, z zastrzeżeniem ust. 3a, oświadczenie sprzedawcy produktów rolnych w brzmieniu; "oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym". W przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze ww oświadczenie może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się jako osobny dokument. Dokument ten powinien zawierać elementy, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3 oraz datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy, datę sporządzenia tego dokumentu oraz czytelny podpis składającego oświadczenie. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał przekazywany jest nabywcy. W przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku określonego w art. 7 ust. 1 pkt 7 składający oświadczenie, o którym mowa w ust. 3a, informuje o tym niezwłocznie nabywcę. Istotnym jest również, aby rolnik ryczałtowy założył rachunek bankowy, na który nabywający od niego produkty rolne podatnicy, będą mogli dokonywać zapłaty należności za te produkty, co pozwalać im jednocześnie będzie na odzyskanie kwoty zapłaconego rolnikowi zryczałtowanego zwrotu podatku, poprzez jego wykazanie jako podatku naliczonego do odliczenia.

Zryczałtowany zwrot podatku rolnik ryczałtowy może otrzymać jedynie od zarejestrowanego podatnika VAT, który rozlicza ten podatek - nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Analiza przedstawionej we wniosku sytuacji faktycznej, dokonana w świetle obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego, pozwala stwierdzić, że powinien Pan od Spółki D...-C... otrzymać fakturę VAT RR dokumentującą wymienioną we wniosku sprzedaż pod warunkiem, że była ona zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2006r. (uzupełnionym w dniu 09.02.2007r.), iż rolnik ryczałtowy nie musi wystawić faktury VAT.

W stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania niniejszej interpretacji kwestie będące przedmiotem zapytania regulują art. 2 ust. 19 i 20, art. 43 ust. 1 pkt 3, art. 115 i art. 116 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a par. 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.

Zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj