Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PD/423-5/07
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-5/07
Data
2007.04.10



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochód
przychód
towarzystwo budownictwa społecznego
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychody z odsetek można zaliczyć do przychodów wolnych od podatku ponieważ środki pieniężne gromadzone są na budowę mieszkań czynszowych?.Jeżeli jest to dochód do opodatkowania, to czy można podzielić ten przychód strukturą sprzedaży dd przychodów wolnych i opodatkowanych?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 stycznia 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19 stycznia 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie ogólnego prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny, który jest przedmiotem analizy:
Z. TBS uzyskuje dochody z tytułu zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi świadczonymi na zlecenie oraz z tytułu wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek.
Lokowane na lokatach terminowych środki pieniężne przynoszą wnioskodawcy przychody w postaci odsetek bankowych.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny wnioskodawca złożył zapytanie: „czy przychody z odsetek można zaliczyć do przychodów wolnych od podatku ponieważ środki pieniężne gromadzone są na budowę mieszkań czynszowych ?". Dodatkowo złożono zapytanie: „Jeżeli Urząd Skarbowy stwierdzi, że jest to dochód do opodatkowania, to czy można podzielić ten przychód strukturą sprzedaży do przychodów wolnych i opodatkowanych ?".

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz. 15897) do katalogu zwolnień przedmiotowych zawartego w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dodano pkt 44, na podstawie którego wolne od podatku są „dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi".

Uzyskane z lokat terminowych przychody w postaci odsetek bankowych będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, gdyż przychodów tych nie można zaliczyć do przychodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o których mowa w powyższym przepisie. Przeznaczenie tych przychodów na budowę mieszkań czynszowych nie wpływa na możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, w świetle zacytowanych przepisów oraz przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy na podstawie art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarboweo w Zakopanem, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.S.karr)owei w Krakowie O/Z w Nowym Sączu za



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj