Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotowie
ZP/443-4/979/07
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-4/979/07
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Złotowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabywanych towarów i usług - dotyczących świadczenia usług transportowych wykonywanych poza granicami kraju.


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi transportowe w zakresie przewozu ładunków (rzeczy) zarówno w kraju jak i zagranicą. Od miesiąca listopada 2006r. wykonuje usługi transportowe wyłącznie na zlecenie szwajcarskiej firmy transportowo – spedycyjnej. Przewozy ładunków dokonywane są tylko na trasie Szwajcaria – Niemcy – Szwajcaria z pominięciem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Za wykonane usługi wystawiane są faktury VAT dla szwajcarskiej firmy i wykazywane w deklaracji VAT-7 - pole 21(dostawa towarów oraz świadczenie usług, poza terytorium kraju). W ramach prowadzonej działalności Podatnik ponosi koszty uzyskania przychodu m.in. z tyt. leasingu samochodu ciężarowego z naczepą, zakupu paliwa w Polsce ( w okresie gdy przyjeżdża do kraju w celu załatwienia spraw związanych z prowadzoną działalnością),opłaty za firmowy telefon komórkowy i stacjonarny, oraz inne koszty administracyjno- gospodarcze. Podatek naliczony od w/w zakupów wykazywany jest w polu 47 deklaracji VAT-7 i od m-ca listopada 2006r. w całości zostaje przenoszony do rozliczenia w następnym okresie.

Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego z tytułu poniesionych kosztów uzyskania przychodów, co wynika bezpośrednio z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Takie określenie miejsca świadczenia usług transportowych powoduje, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce podlegać będzie tylko ta część transportu, która wykonana zostanie na terytorium Polski z uwzględnieniem pokonanych odległości.

    W myśl przepisów art. 83 ust.3 przywołanej ustawy podatkowej przez usługi transportu międzynarodowego, o którym mowa w ust.1 pkt 23, rozumie się:
  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia) na terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu ( nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt)
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Uwzględniając w/w regulacje przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawiona w zapytaniu usługa transportowa, którą wykonuje Pan na rzecz kontrahenta szwajcarskiego, na trasie Szwajcaria - Niemcy – Szwajcaria, ( przy czym transport ten nie przebiega na żadnym odcinku przez terytorium kraju), nie stanowi ani wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, ani usług międzynarodowego transportu towarów, zatem usługi te nie są objęte zakresem działania ustawy o VAT i jako takie nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Odnośnie podniesionej w zapytaniu kwestii odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą – tut. Organ stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art. 119 ust.4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust.2 ustawy – kwotę podatku naliczonego stanowi między innymi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (...).

Jednocześnie na podstawie art. 86 ust.8 pkt 1 ustawy o VAT – podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeśli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem, jeśli podatnik posiada dokumenty, na podstawie których można ustalić związek dokonanych zakupów z opodatkowanymi poza terytorium RP usługami – ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących dokonane zakupy, przy uwzględnieniu ustawowych wyłączeń dotyczących odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 87ust.1 ustawy o VAT – w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie do art. 87 ust. 5 ustawy o VAT - podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej, na umotywowany wniosek, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust.8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4, to jest 60 dni.

Jeżeli zatem wykonuje Pan usługi, których miejsce świadczenia ( opodatkowania) znajduje poza terytorium kraju, i na terenie RP nabywa towary lub usługi związane z tymi usługami, oraz nie dokonuje innej sprzedaży opodatkowanej – może, na umotywowany wniosek, żądać zwrotu podatku VAT.

Informacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania i jest wiążąca dla właściwego organu podatkowego i organu kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia, lub zmiany przepisów prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj