Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1120/443/87/1/2006/IW
z 19 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1120/443/87/1/2006/IW
Data
2007.03.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Czy w związku z podanym stanem faktycznym powyższa sytuacja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?


POSTANOWIENIE
W dniu 29.12.2006r. Pan Jacek ..... wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadząc działalność gospodarczą ma zamiar sprowadzać towar ( ubrania dziecięce) tylko z Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i posiada NIP europejski. Firma angielska nie posiada NIP-u europejskiego, ale posiada NIP krajowy i jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w swoim kraju. Dostawca za zakupiony towar będzie wystawiał Wnioskodawcy paragony. Sprzedaż w pierwszych miesiącach na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Podatnik będzie miał nieudokumentowaną ( tzn. zwolnienie podmiotowe z tytułu osiągniętych obrotów, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Pytanie Podatnika:
Czy w związku z podanym stanem faktycznym powyższa sytuacja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
Stanowisko Podatnika:
Zgodnie z przepisem art. 9 ust, 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) wewnatrzwspólnotowwe nabycie towarów, to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa Wspólnoty rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przy czym zasady te stosuje się po spełnieniu odpowiednich warunków zarówno przez dostawcę jak i ich nabywcę. A mianowicie:
1) nabywcą towarów jest podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane przez niego towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika podatku VAT,
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że wystąpienie WNT nie jest uzależnione od tego, czy dokonujący dostawy towarów zarejestrowany jest jako unijny podatnik, czy też nie. Dostawca ma być jedynie podatnikiem podatku od wartości dodanej na terenie swojego kraju.
Obowiązek podatkowy ściśle wiąże się z terminem wystawienia przez unijnego dostawcę faktury za dokonaną dostawę. W przedmiotowym przypadku mowa jest o wystawieniu paragonu przez dostawcę. Obowiązek podatkowy powstaje więc 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru ( art. 20 ustawy o VAT).
Ustalenie prawidłowej wartości podstawy opodatkowania WNT wiąże się z ustaleniem właściwego kursu waluty obcej. Kurs ten stosowany jest do przeliczania kwot wykazanych na fakturze w walutach obcych. Kwestię tę reguluje § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2006r. w spawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT ( Dz. U. z 2004r. nr 97 poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z jego przepisami kwoty wykazane na fakturach w walutach obcych należy przeliczyć na złote według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta, w przeciwnym wypadku kwoty te przelicza się na złote według bieżącego średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego. W przypadku gdy obowiązek ten powstaje 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy, to wówczas właściwym kursem do przeliczenia tych kwot jest kurs waluty z w/w 15-go dnia miesiąca.
Fakturę wewnętrzną za zakupiony towar Podatnik wystawia w miesiącu następującym po tym, w którym towar zakupił i przelicza wg kursu z 15-go dnia tego miesiąca.
Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a cyt. ustawy, przepis art. 9 ust. 1 tej ustawy znajduje zastosowanie pod warunkiem, że:
- nabywca towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej,
- a nabywane towary maja służyć czynnościom wykonywanym przez niego.
Ponadto należy podkreślić, iż zgodnie z art. 21 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, państwo członkowskie zakończenia wysyłki lub transportu towarów, w którym dokonano wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 28a dyrektywy 77/388/EWG wykonuje swoje kompetencje w zakresie opodatkowania, bez względu na to, jak dana transakcja została potraktowana do celów podatku VAT w Państwie Członkowskim rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów.
Zgodnie z art. 20 ust. 5 cyt. ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.
Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97 poz. 970 z późn. zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
Zgodnie z § 37 ust. 3 cyt. rozporządzenia w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z § 37 ust. 4 cyt. rozporządzenia przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.
Zgodnie z art. 106 ust. 7 cyt. ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż nabycie przez podatnika podatku od towarów i usług od podatnika podatku od wartości dodanej w Wielkiej Brytani towarów opodatkowanych podatkiem od wartości dodanej na zasadach ogólnych (transakcja udokumentowana paragonem fiskalnym), które w wyniku dostawy są przywożone na terytorium Polski dla celów prowadzonej przez podatnika podatku od towarów i usług działalności gospodarczej podlega co do zasady opodatkowaniu w Polsce jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Obowiązek podatkowy w przedmiotowym przypadku winien być przyjęty 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy nabywanych towarów udokumentowanych tym paragonem, a kurs waluty potrzebny do ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług winien być przyjęty z dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj