Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-421/06/4,5/RB
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-421/06/4,5/RB
Data
2007.02.08


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych w prowadzonej przez Spółkę działalności oraz czy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w danym okresie rozliczeniowym również w sytuacji, gdy w tym okresie rozliczeniowym jedyną opodatkowaną czynnością wykonywaną przez Spółkę jest dokonanie wewnątrzwspólnotwego nabycia towarów w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o VAT ( w tym towarów w stosunku do towarów spełniających definicję prezentów o małej wartości i próbek w rozumieniu art. 7 ust. 4-7 ustawy o VAT)”?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka Przedstawicielstwo w Polsce wykonuje na terytorium Polski działalność w zakresie reklamy i promocji Spółki. W szczególności działalność Spółki polega na nieodpłatnym przekazywaniu katalogów oraz broszur prezentujących produkty Spółki, jak również na nieodpłatnym przekazywaniu towarów (np. czapeczek z logo Spółki, koszulek, prezentów dla kontrahentów itp.) związanych z reklamą i promocją Spółki, uczestniczenie w targach oraz reklamowanie produktów Spółki w środkach masowego przekazu. Większość wspomnianych powyżej towarów (katalogów, broszur, prezentów czy próbek, które będą następnie nieodpłatnie przekazywane na rzecz potencjalnych klientów) Spółka otrzymywać będzie z centrali (towary te będą przemieszczane z Niemiec na terytorium Polski do Spółki). W związku z opisanymi powyżej działaniami Spółka ponosić będzie koszty związane m.in. z wynajmem biura, nabyciem usług menedżerskich oraz zarządczych, opłatami z tytułu uczestnictwa w targach, reklamą i promocją, produktów Spółki w środkach masowego przekazu, itp.

Zdaniem Podatnika w związku z dokonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z przedstawionymi poniżej czynnościami związanymi z działalnością Strony obejmującymi m.in.:

- zakup towarów przekazywanych następnie nieodpłatnie przez Spółkę na rzecz kontrahentów,

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez Spółkę (w tym również wewnątrzwspólnotowe nabycie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek);

- wynajem biura;

- nabycie usług menedżerskich oraz zarządczych;

- opłaty z tytułu uczestniczenia w targach;

- koszty reklamy i promocji produktów Spółki w środkach masowego przekazu;

- zakup innych towarów i usług wykorzystywanych przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto Strona stoi na stanowisku, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w danym okresie rozliczeniowym również w sytuacji, gdy w tym okresie rozliczeniowym jedyną opodatkowaną czynnością wykonywaną przez Spółkę jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o VAT (w tym stosunku do towarów spełniających definicję prezentów o małej wartości i próbek w rozumieniu art. 7 ust. 4-7 ustawy o VAT). Powyższe wynika z faktu, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest jedną z czynności opodatkowanych (wymienioną w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT), przez co jej wykonanie w danym okresie rozliczeniowym daje prawo do odliczenia w tym okresie podatku naliczonego.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenia usług oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie natomiast z ust. 3 w/w artykułu przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

W myśl art. 7 ust. 4 w/w ustawy o VAT przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonywanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zgodnie z ust. 2 w/w artykułu ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce, jeżeli nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy lub podatnik od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, albo też osoba prawna niebędąca podatnikiem, dostawcą zaś podatnik w w/w rozumieniu.

Ponadto na mocy art. 11 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspolnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących od tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego w myśl ust. 2 w/w art. 86 ustawy o VAT stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z kolei, w myśl art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m. in. czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 cyt. ustawy.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 4 w/w ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy. Jednocześnie na podstawie art. 86 ust. 19 ustawy o VAT jeżeli w powyższym okresie, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje sie do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, od zakupów o których mowa we wniosku uzależnione jest od tego czy zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz czy wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku, gdy powyższe warunki są spełnione bez znaczenia pozostaje fakt jaka czynność w danym okresie rozliczeniowym została przez Spółkę wykonana.

W związku z powyższym w ocenie Naczelnik Urzędu, Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z przedmiotowym nabyciem towarów i usług. Jednocześnie Naczelnik Urzędu stoi na stanowisku, iż Stronie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w danym okresie rozliczeniowym, gdy w tym okresie jedyną opodatkowaną czynnością wykonywaną przez Stronę jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj