Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-12/07
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-12/07
Data
2007.03.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
odsetki od kredytu
przebudowa
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Czy spłacone w 2006 roku odsertki od kredytu udzielonego przez bank na spłatę kredytu zaciągniętego w banku na przebudowę budynku mieszkaniowego wraz z adaptacją poddasza na cele mieszkaniowe, można odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym na podstawie art. 26 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007 roku i jakie są warunki skorzystania z tego uprawnienia?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art. 14 a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r –Ordynacja podatkowa ( Dz .U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu podatnika wniosku z dnia 26 lutego 2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia od dochodu odsetek od kredytu bankowego zaciągniętego na spłatę kredytu na przebudowę budynku mieszkalnego wraz adaptacją poddasza na cele mieszkalne stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Działając, zgodnie z przepisem art. 14 a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, m. in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast, zgodnie z §2 tegoż art. 14a, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Wnioskiem z dnia 26 lutego 2007r zwrócił się podatnik do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia spłaconych odsetek od kredytu bankowego, zaciągniętego na spłatę kredytu uzyskanego na przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z adaptacją poddasza na cele mieszkalne.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2002 roku podatnik zaciągnął w Banku X kredyt na przebudowę budynku mieszkalnego wraz z adaptacją poddasza na cele mieszkalne. Składając roczne zeznania podatkowe za lata 2003, 2004, 2005 podatnik dokonywał odliczeń kwoty odpowiedniej części odsetek od ww. kredytu.

W dniu 10 kwietnia 2006 roku podatnik podpisał nową umowę kredytową Banku Y którego celem było refinansowanie kredytu udzielonego przez Bank X przeznaczonego na przebudowę budynku mieszkalnego i adaptację poddasza na cele mieszkalne.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy spłacone w 2006r. odsetki od kredytu udzielonego przez Bank Y. na spłatę kredytu zaciągniętego w Banku X na przebudowę budynku mieszkalnego wraz z adaptacją poddasza na cele mieszkalne, może odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r. i jakie są warunki skorzystania z tego uprawnienia. Jednocześnie w piśmie podatnik zajął stanowisko, że odliczenie jest możliwe, gdyż nowy kredyt zaciągnięty w Bank Y, został przeznaczony na spłatę (tj. refinansowanie) kredytu w Banku X udzielonego na przebudowę budynku mieszkalnego wraz z adaptacją poddasza na cele mieszkalne, a zatem realizowany został cel określony w ustawie – to jest finansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Stosownie do przepisów art. 26b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1)budowa budynku mieszkalnego albo
2)wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkalnego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3)zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4)nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkaniowe lub przebudową (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż odliczeniu podlegają wyłącznie te odsetki, które dotyczą kredytu zaciągniętego na ściśle określony cel, tzn. zabezpieczenie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. W art. 26b ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy, określającym dodatkowe warunki uprawniające podatnika do skorzystania z ulgi odsetkowej, ustawodawca wskazał z kolei, że kredyt (pożyczka) został udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

Analiza treści powyższych przepisów wskazuje, że w pojęciu inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, nie mieści się sytuacja, w której podatnik zawrze umowę kredytową w celu spłaty (tj. refinansowania) wcześniejszego kredytu, z którego finansował poprzednią inwestycję.

Jak wynika z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego, celem nowej umowy kredytowej zawartej z innym bankiem jest refinansowanie kredytu mieszkaniowego udzielonego na przebudowę budynku mieszkalnego wraz z adaptacją poddasza na cele mieszkalne. Zatem podstawowym celem nowego kredytu jest refinansowanie kredytu wcześniej udzielonego podatnikowi przez inny bank. W związku z czym nie został spełniony warunek zawarty w art. 26b ust. 2 pkt. 2 ustawy.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego informuje, że interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto w myśl przepisu art. 14 b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla osoby występującej z wnioskiem i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art. 14a §4 ww. Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art.236 §2 pkt. 1 ww. Ordynacji podatkowej wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj