Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
1427/ZO/436-1/07
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1427/ZO/436-1/07
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa pożyczki
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w związku z zawartą umową pożyczki można ubiegać się o pomoc de minimis w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w oparciu o art. 9 pkt 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14 a par.1, par.3 i par. 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 05.01.2007r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy pożyczki.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05.01.2007r. złożył Pan wniosek o zajęcie stanowiska, czy istnieje możliwość ubiegania się o pomoc de minimis w zakresie podatku PCC-1 od zaciągniętej pożyczkiw oparciu o art. 9 pkt 10 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 41 poz. 399 ze zm.).

Stan faktyczny we wniosku:W dniu 18.12.2006r. została zawarta z Zakładami Drobiarskimi jako pożyczkodawcą a Panem jako pożyczkobiorcą umowa pożyczki na kwotę 50.000,00 zł przeznaczona na zakup paszy do karmienia stada kur podczas odchowu.

Pytanie:Czy w związku z zawartą umową pożyczki można ubiegać się o pomoc de minimis w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w oparciu o art. 9 pkt 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Własne stanowisko:Zdaniem Strony – ma prawo do uzyskania pomocy de minimis w zakresie podatku PCC-1 od zaciągniętej pożyczki.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku - zwolnione są od podatku umowy pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.Stosownie do art. 4 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz U. Nr 222 poz. 1629) – do czynności cywilnoprawnych, o których mowa w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.Z przytoczonego przepisu wynika, że podstawową przesłanką zastosowania zwolnienia jest udzielanie pożyczki pod warunkiem, że otrzymane na podstawie umowy pieniądze, przeznaczone zostaną na pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i tylko takie kryterium celowe może być podstawą do zastosowania zwolnienia. Należy jednak mieć na uwadze, że aby czynność była zwolniona od podatku – podatnik musi udokumentować wydatki na te cele poniesione ze środków pochodzących z pożyczki.Uwzględniając powyższe, po spełnieniu warunków o których mowa wyżej, jest Pan zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki. Ponadto uprzejmie informujemy, że pomoc publiczną między innymi w zakresie pomocy de minimis reguluje ustawa z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. Nr 123 poz. 1291 ze zm.).W/w ustawa określa zasady postępowania w sprawach dotyczących pomocy państwa spełniającej przesłanki określone w art. 87 ust.1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską zwanej „pomocą publiczną”. Ustawa ta nie stanowi prawa podatkowego.Interpretacja może dotyczyć „prawa podatkowego”. Przepisy ustawy Ordynacja podatkowa(art.3 pkt 2 ustawy) definiują pojęcie „przepisów prawa podatkowego” jako przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu nie jest uprawniony do zajęcia stanowiska w zakresie dotyczącym ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.Z uwagi na powyższe postanowiono jak na wstępie.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj