Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-58/06/44540
z 2 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-58/06/44540
Data
2006.06.02



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
specjalna strefa ekonomiczna
usługi informatyczne
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Zapytanie Spółki dotyczy kwestii, czy ma ona prawo, począwszy od roku obrotowego 2006, korzystać ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli usługi świadczone przez Spółkę i objęte zewoleniem na prowadzenie działalności w secjalnej strefie ekonomicznej zostały określone w oparciu o PKWiU wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 18.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.04.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny.
Spółka zamierza zwrócić się do Zarządu Spółki ...Sp. z o.o. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie ... specjalnej strefy ekonomicznej - ... w zakresie usług informatycznych znajdujących się w dziale 72 PKWiU, obejmujących między innymi „sprzedaż miejsca na reklamę w Internecie przez właścicieli witryn internetowych" (PKWiU 72.30.30-00.00 - zgodnie z klasyfikacją PKWiU wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r.). Spółka zakłada, iż rozpoczęcie działalności w specjalnej Strefie Ekonomicznej w oparciu o uzyskane zezwolenie nastąpi prawdopodobnie od miesiąca września lub października 2006 r. Od tego momentu Spółka będzie uzyskiwać dochód na działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej, objętej zezwoleniem. Spółka uzyskała w czerwcu 2005 roku interpretację Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą świadczone przez spółkę usługi sprzedaży powierzchni reklamowych na prowadzonych przez portal witrynach i serwisach internetowych klasyfikowane są: według PKWiU obowiązującego od 1.05.2004 r. - do grupowania PKWiU 72.30.30-00.00 (w dziale 72 „Usługi informatyczne"), zaś według PKWiU wprowadzonego 18 marca 1997 roku - do grupowania PKWiU 74.40.11-00.00 (w dziale 74 „Usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej pozostałe"). Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6.04.2004 r. obowiązuje od dnia 1.05.2004 r. Postanowienia rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie PKWiU z dnia 18.03.1997 r. zostały z tym dniem uchylone (§ 3 rozporządzenia z 2004 r.). Jedynie dla celów podatku VAT, dla celów poboru podatku akcyzowego oraz dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej stosowanie PKWiU z 1997 r. zostało pierwotnie przedłużone do dnia 31 grudnia 2005 r., a następnie - do dnia 31.12.2006 r. (§ 2 rozporządzenia z 2004 r. ze zm.).

Zapytanie Podatnika dotyczy kwestii, czy Spółka ma prawo, począwszy od roku obrotowego 2006, korzystać ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli usługi świadczone przez Spółkę i objęte zezwoleniem na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej zostały określone w oparciu o PKWiU wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r.?

Zdaniem Podatnika zakres zwolnienia podatkowego określonego w tym przepisie zdeterminowany jest treścią wydanego zezwolenia. Jeżeli więc wydane zezwolenie obejmować będzie działalność w zakresie usług informatycznych (dział 72 PKWiU z 2004 r.), w których mieścić się będzie (zgodnie z przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych oraz zgodnie z PKWiU z 2004 r.) działalność w zakresie sprzedaży miejsca na reklamę w Internecie przez właścicieli witryn internetowych, to niezależnie od sposobu klasyfikowania takiej działalności w poprzednio obowiązującej PKWiU, będzie ona traktowana jako działalność objęta zezwoleniem, a tym samym jako działalność, z której dochody korzystają ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika.
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (...). Zgodnie z art. 17 ust. 4 ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Z treści art. 17 ust. 1 pkt 34 i ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że warunkiem korzystania z przedmiotowego zwolnienia jest uzyskanie dochodu z działalności gospodarczej, prowadzonej w zakresie przedmiotowym określonym w zezwoleniu, przy czym działalność gospodarcza ma być prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
W myśl art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.) podstawą do korzystania z pomocy publicznej, udzielanej zgodnie z ustawą, jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej. Na podstawie art. 4 ust. 1 ww. ustawy Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki uzgodniony z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, ustanawia strefę w drodze rozporządzenia. Zgodnie z art. 4 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy rozporządzenie w sprawie ustanowienia strefy określa przedmioty działalności gospodarczej, na które nie będzie wydawane zezwolenie, o którym mowa w art. 16 ust. 1.
Obecnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14.09.2004 r. w sprawie ... specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 220, poz. 2232 ze zm.) wydane zostało w okresie obowiązywania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do tego rozporządzenia odwołują się przepisy ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14.09.2004 r., co wynika wprost z jego treści (§ 2 pkt 4 rozporządzenia). Świadczenie usług informatycznych określonych działem 72 ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6.04.2004 r. nie zostało wymienione wśród rodzajów działalności gospodarczej, na świadczenie której, w myśl § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14.09.2004 r., nie jest wydawane zezwolenie, o którym mowa wyżej, z czego wynika, że opisana we wniosku działalność może być prowadzona na terenie ... specjalnej strefy ekonomicznej.
Uwzględniając powyższe należy uznać, że zakres zwolnienia podatkowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych, zgodnie z tym, co stwierdza Spółka we wniosku, związany jest z treścią wydanego zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej specjalnej strefy ekonomicznej. W sytuacji, w której zezwolenie odnosi się do obecnie obowiązującej PKWiU z dnia 6 kwietnia 2004 r., Spółka będzie mogła korzystać ze zwolnienia podatkowego w zakresie działalności, o których mowa w tym zezwoleniu, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych, niezależnie od sposobu klasyfikowania tego rodzaju działalności w poprzednio obowiązującej PKWiU.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj