Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
1446PDI/415/1/07/WW
z 24 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1446PDI/415/1/07/WW
Data
2007.03.24



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
samozatrudnienie


Pytanie podatnika
czy w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2007r. zmian w art. 5a pkt 6 i art.5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czynności wynikające z zawartej umowy można zakwalifikować do pozarolniczej działalności i w związku z tym nie ciąży na podatniku obowiązek płatnika podatku dochodowego ?


Wnioskiem złożonym w dniu 17.01.2007r. uzupełnionym w dniu 9.02.2007r.podatnik zwrócił się do organu podatkowego, o udzielenie na podstawie art.14a Ordynacja podatkowa, interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania przepisów art 5b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U.z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) tj: czy w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2007r. zmian w art. 5a pkt 6 i art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czynności wynikające z zawartej umowy można zakwalifikować do pozarolniczej działalności i w związku z tym nie ciąży na podatniku obowiązek płatnika podatku dochodowego.

Podatnik poinformował, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:w roku 2002 podatnik zawarł umowę o świadczenie usług przewozowych. Umowa obowiązuje do dnia dzisiejszego. Na jej podstawie zleceniobiorca świadczy na rzecz firmy podatnika jako zleceniodawcy usługi w zakresie:a/ przewozów ładunków na terenie całego kraju,b/ czynności ładunkowych i rozładunkowych związanych z przewożonymi ładunkami, c/ czynności spedycyjnych związanych z przewożonymi ładunkami.Zleceniobiorca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i rozlicza sią z osiągniętych dochodów na zasadach ogólnych /prowadzi książkę przychodu- rozchodu i płaci podatek wg. skali podatkowej/.Według umowy i faktycznego stanu zleceniobiorca wykonuje usługi przy użyciu środków transportu zleceniodawcy. Wszystkie koszty związane zeWe wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:w roku 2002 podatnik zawarł umowę o świadczenie usług przewozowych. Umowa obowiązuje do dnia dzisiejszego. Na jej podstawie zleceniobiorca świadczy na rzecz firmy podatnika jako zleceniodawcy usługi w zakresie:a/ przewozów ładunków na terenie całego kraju,b/ czynności ładunkowych i rozładunkowych związanych z przewożonymi środkiem transportu ponosi również zleceniodawca. Obowiązki i zakres odpowiedzialności zleceniobiorcy zostały sprecyzowane w zawartej umowie. Zleceniobiorca za wykonane usługi wystawia fakturę VAT, a za wykonane czynności zleceniobiorca otrzymuje na podstawie wystawionej faktury wynagrodzenie raz w miesiącu, z tym że z wynagrodzenia mogą być potrącone zobowiązania wobec zleceniodawcy. Z zawartej umowy wynika między innymi, że zleceniobiorca czyli wykonujący czynności ponosi ryzyko gospodarcze, gdyż: nie ma zagwarantowanej ciągłościpracy przez zleceniodawcę, ponosi odpowiedzialność za nie wykonanie lub za nie należyte wykonanie czynności w pełnej wysokości wobec zleceniodawcy, zleceniobiorca wyraził zgodę aby wszelkie ciążące na nim zobowiązania potrącane były przez zleceniodawcę z przysługującego jemu wynagrodzenia, z jednoczesnym pisemnym wskazaniem tytułu z jakiego potrącenie zostało wykonane.

Jednocześnie we wniosku podatnik zawarł własne stanowisko w sprawie, a mianowicie:zdaniem podatnika umowa spełnia kryteria umów w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej i nie ciąży na podatniku obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy i przekazywania ich do urzędu skarbowego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie - organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z nową definicją działalności gospodarczej podaną w art.5a pkt 6 i art.5b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U.z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ pod pojęciem pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową: (...) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,(...) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, (...)(...) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy. Jednocześnie z przedmiotowego zakresu pozarolniczej działalność gospodarczej zostały wyłączone czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:1/ odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,2/ są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,3/ wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jak wskazuje powołany wyżej przepis by wykonywana działalność nie mogła być uznana za działalność gospodarczą muszą być spełnione łącznie wszystkie wymienione w nim warunki. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zleceniobiorca ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie szkody powstałe wskutek zaniedbania lub umyślnego wyrządzenia szkody do pełnej jej wysokości, oraz za skutki niewykonania bądź nienależytego wykonania usługi transportowej. Mając powyższe na uwadze można wywieść, że zleceniobiorca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nadto na podstawie zawartej umowy zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone w wykonywaniu usług transportowych. Wobec tego z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika aby można było przyjąć, iż zleceniobiorca w żadnym stopniu nie jest obciążony ryzykiem gospodarczym.

Zatem przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 17.01.2007r. stanowisko w opisanym stanie faktycznym, jest prawidłowe. Należy zaznaczyć, iż w niniejszej interpretacji zgodnie z art. 14a §2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) ustosunkowano się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, gdyż organ podatkowy wydając postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie ma obowiązku badania załączonych umów.

Przedstawiona interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj