Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/436-43/06
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/436-43/06
Data
2007.03.05


Referencje


Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pożyczka
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy spółką holenderską, która nie posiada na terenie RP siedziby ani zarządu, a której celem statutowym jest udzielanie pożyczek podmiotom z grupy kapitałowej (pożyczkodawcą) a spółką polską (pożyczkobiorcą) korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca w swojej działalności wykorzystuje różne źródła finasowania. Jednym z nich są pożyczki od podmiotów z grupy. W związku z powyższym, Spółka zapytuje, czy zaciągnięta przez Nią od podmiotu z grupy (holenderskiej spółki) pożyczka będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Podatnik wskazuje, iż holenderska spółka (pożyczkodawca) jest jedynym udziałowcem Philips Lighting Holding BV, który jest udziałowcem w Spółce. Wnioskująca podnosi, iż artykuł 2 statutu pożyczkodawcy zawiera sformułowanie celu / przedmiotu działalności spółki. Celem działalności pożyczkodawcy jest zakładanie, udział kapitałowy, administrowanie i finansowanie podmiotów prawnych, spółek i innych form powstałych w celu produkcji oraz handlu wyrobami elektrycznymi, elektronicznymi, mechanicznymi oraz chemicznymi, rozwoju oraz eksploatacji wiedzy technicznej oraz wiedzy innego rodzaju, włączając oprogramowanie. W praktyce finansowanie odbywa się między innymi poprzez udzielanie pożyczek podmiotom z grupy kapitałowej, w których pożyczkodawca jest udziałowcem bezpośrednim lub pośrednim. Wnioskująca informuje, iż pożyczkodawca jest spółką prawa holenderskiego, nie posiada siedziby ani zarządu w Polsce, jak również nie podlega pod polskie przepisy prawa.

Zdaniem Spółki, zapis w satusie pożyczkodawcy oraz faktyczne jego realizowanie pozwalają na skorzystanie z dyspozycji art. 9 pkt 10 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W Jej opinii, na podstawie tego przepisu, przedmiotowa pożyczka zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych.

W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego:

#61485; art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.), zgodnie z którym podatkowi podlegają umowy pożyczki,

#61485; art. 9 pkt 10 lit. a przywoływanej ustawy, który stanowi, iż zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych, stosownie do przepisu art. 9 pkt 10 lit. a, zwalnia z opodatkowania pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

Przepisy te, nie wskazują dodatkowych przesłanek do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. Wystarczy aby pożyczkodawca nie posiadał siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz prowadził działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Udzielona przez niego pożyczka jest wówczas zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedstawionym przez Wnioskującą stanie faktycznym Podatnik wskazuje, iż pożyczkodawca jest spółką prawa holenderskiego, nie posiadającą siedziby ani zarządu w Polsce. Jednocześnie przedmiotem działalności pożyczkodawcy jest udzielanie pożyczek podmiotom z grupy kapitałowej.

Wobec powyższego, opierając się na stwierdzeniach Wnioskującej (powyżej przedstawionych) uznać należy, iż pożyczka udzielona na rzecz Podatnika, będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Jednocześnie, zaznaczyć należy, iż przepisy przywoływanej ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, zostały znowelizowane ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 222, poz. 1629), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Podkreślić jednakże należy, iż powyższa nowelizacja, nie ma wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj