Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD2/415/50b/06/2007
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD2/415/50b/06/2007
Data
2007.03.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
ekspertyza
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
odsetki od kredytu
środek trwały
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy w związku z zakupem ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i finansowaniem tego zakupu z kredytu refinansujacego zakup lokalu mieszkalnego można zaliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu hipotecznego do kosztów uzyskania przychodó w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.12.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać, że stanowisko wyrażone we wniosku w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego ,jest nieprawidłowe w obowiązującym stanie prawnym,

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 27.12.2006r. (wpływ do Urzędu 28.12.2006r.) wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy w związku z zakupem ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego i finansowaniem tego zakupu z kredytu refinansującego zakup lokalu mieszkalnego można zaliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu hipotecznego do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Przedmiotem Pana działalności jest świadczenie usług określonych w PKD jako: 74.14.A - doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, 74.14.A – działalność rachunkowo-księgowa, 70.20. Z – wynajem nieruchomości na własny rachunek.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 21 grudnia 2006r. za cenę 4............zł zakupił Pan ekspektatywę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, która w momencie wpłaty na rzecz spółdzielni przekształciła się w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu . Lokal ten po zakończeniu prac wykończeniowych zostanie oddany do używania i wpisany do ewidencji środków trwałych. Zamierza Pan uzyskiwać dochody z najmu w/w lokalu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Źródłem finansowania zakupu ekspektatywy były środki własne oraz kredyt w wysokości 3...........zł uzyskany w Banku Gospodarki Żywnościowej. Kredyt ten został przez Pana zaciągnięty jako kredyt na refinansowanie środków własnych zaangażowanych w inwestycję polegającą na zakupie lokalu mieszkalnego przy ul. G.....................

Wg Pana stanowiska pomimo, że celem kredytu hipotecznego jest refinansowanie środków własnych zaangażowanych w inwestycję polegającą na zakupie lokalu mieszkalnego przy ul. G........., to środki zostały faktycznie wykorzystane na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego przy ul.. B................. Uważa Pan, że decydujące znaczenie dla ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu ma faktyczne przeznaczenie kredytu, a nie treść umowy kredytowej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy informuje:

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę nabycia.

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek ,prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w związku z zakupem lokalu mieszkalnego przy ul. G........ zaciągnął Pan kredyt hipoteczny i będzie płacił odsetki od w/w kredytu, a nie od zakupionego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego znajdującego się w Warszawie przy ul. B................................Oznacza to, że gdy zaciągnięty kredyt hipoteczny nie pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez Pana z prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj