Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/423-2/07
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423-2/07
Data
2007.02.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
odsetki
osoby prawne
różnice kursowe
umorzenie
zobowiązanie


Pytanie podatnika
Według jakiego kursu należy wycenić wartość umorzonego zobowiązania wyrażonego w USD i jak należy rozliczyć powstałe różnice pomiędzy kursem wyceny zobowiązania z dnia nabycia a kursem zastosowanym do wyceny umorzenia, oraz czy wartość umorzonych odsetek będzie stanowić dla spółki przychód podatkowy?.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stwierdza, iż stanowisko Jednostki w sprawie umorzenia zobowiązania wobec zagranicznego kontrahenta jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka pismem z dnia 15 grudnia 2006 r. (data wpływu 29 grudnia 2006 r.) zwróciła się z zapytaniem wg jakiego kursu należy wycenić wartość umorzonego zobowiązania wyrażonego w USD, jak rozliczyć powstałe różnice kursowe pomiędzy kursem wyceny zobowiązania z dnia nabycia a kursem zastosowanym do wyceny umorzenia, oraz czy wartość umorzonych odsetek będzie stanowić dla Spółki przychód podatkowy.

Z pisma wynika, że Spółka posiada zobowiązanie wyrażone w USD wobec zagranicznego kontrahenta powstałe w 2002 r., na które składa się należność główna wynikająca z faktury zakupy licencji, oraz odsetki naliczone na podstawie nakazu sądowego. W 2006 r. kontrahent podpisał oświadczenie o umorzeniu zaległych zobowiązań Spółki. Różnice kursowe wyliczone na ostatni dzień bilansowy odniesione zostały na zwiększenie wartości początkowej zakupionej licencji, a odsetki naliczane były na koniec każdego miesiąca wg kursu NBP z tego dnia.

Zdaniem Jednostki dniem umorzenia zobowiązania jest dzień 17 październik 2006 r.
Stosownie do zapisu art. 12 ust. 1, pkt 3 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka zaliczyła wartość umorzonego zobowiązania głównego jako przychód podatkowy z dniem 17 października 2006 r. Treść art. 12 ust. 2 wskazuje, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów śednich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszonego przez Narodowy Bank Polski, zatem wg Spółki do wyceny wartości umorzonego zobowiązania należy stosować kurs z dnia umorzenia (17 października 2006 r.) tj. z dnia uzyskania przychodu.

W stosunku do powstałych przy wycenie umorzenia różnic kursowych, Spółka uznała, iż różnice te jako nie zrealizowane nie wpływają na podatek. Przy wyliczeniu różnicy kursowej zastosowano różnicę pomiędzy kursem z ostatniej wyceny tj. z dnia 31 grudnia 2005 r. a kursem przyjętym do wyceny wartości umorzenia (średni NBP z dnia umorzenia).
W przypadku odsetek powstałe różnice kursowe wynikające z różnicy pomiędzy kuresm z dotychczasowej wyceny, tj. kursem średnim NBP na ostatni dzień zakończonego miesiąca, a kursem z dnia umorzenia, Spółka zaliczyła wyłącznie bilansowe jako przychody finansowe i są obojętne podatkowo.

Równocześnie w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodwym od osób prawnych Spółka uznaje, iż umorzone zobowiązanie w części przypadającej na naliczone a niezapłacone odsetki nie stanowi przychodu podatkowego.

Stanowisko Jednostki jest prawidłowe.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują przepisy art. 12 ust. 1 pkt 3, oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów). Wyjątkiem od tej zasady są umorzone pożyczki z Funduszu Pracy oraz przypadki wymienione w art. 12 ust. 4 pkt 8, gdy umorzenie zobowiązań jest związane z:
a) bankowym postępowaniem ugodowym w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub,
b) postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, lub
c) realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw.

Natomiast stosownie do art. 12 ust. 2 powołanej ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłszanych przez Narodowy Bank Polski. Zatem przychodem Spółki będzie wartość umorzonego zobowiązania przeliczonego na złote według kursu średniego z dnia umorzenia ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
W sprawie różnic kursowych ma zastosowanie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie, z którym jeżeli przychody wyrażone są w walutach, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. Różnice kursowe z tytułu różnych kursów walut stanowią koszt lub przychód podatkowy tylko w sytuacji, gdy następuje faktyczna zapłata za nabyty towar lub usługę.
Zatem w wyniku umorzenia zobowiązania powstaną niezrealizowane różnice kursowe, które nie mają wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Odnośnie umorzonych odsetek zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 3 ww. ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się przychody należne, pomimo że nie zostały faktycznie otrzymane.
Od tej zasady ustawa przewiduje wyjątki dotyczące m.in. odsetek (od należności, zobowiązań, pożyczek i kredytów).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy, przychodem podatkowym są jedynie odsetki faktycznie otrzymane, natomiast wg art. 16 ust. 1 pkt 11, kosztem uzyskania przychodu są odsetki faktycznie zapłacone. Oznacza to, że umorzone odsetki nie powodują w Spółce skutków podatkowych w zakresie obowiązku zwiększenia przychodu, chyba że było to wynikiem sytuacji, o której mowa w art. 11 ust. 4 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy- Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybieokreślonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj