Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
PP.IV-406/02/2007/VAT
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.IV-406/02/2007/VAT
Data
2007.03.01



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
darowizna
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
przedsiębiorstwa
zakład


Pytanie podatnika
Czy w związku z darowizną zakładu nie podlegającą podatkowi VAT zaistnieje konieczność dokonania korekty podatku VAT naliczonego (odliczonego od VAT należnego) od zakupu składników majątkowych (środków trwałych i materiałów) wchodzących w skład darowanego zakładu.


PO S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a §1, § 3, 4 i 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy – w sprawie interpretacji przepisów art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie opisanej przez Panią Wiesławę Franczak w zapytaniu z dnia 04.12.2006 roku – za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny opisany przez podatnika i jego stanowisko w sprawie :

Pani F jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Podatniczka prowadzi zakład fotograficzny, którego pomieszczenia lokalu użytkowego znajdują się w budynku mieszkalnymi i które pomieszczenia zostaną przekazane na podstawie umowy darowizny wraz z logo firmy, środkami trwałymi oraz materiałami synowi.

Darowizna będzie zwolniona z podatku od darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 10 ustawy od spadków i darowizn z dnia 28.07.1983 roku (Dz. U. Nr 142, poz. 1.514 z 2004 roku z późn. zm.), po złożeniu oświadczenia przez obdarowanego, że będzie prowadzić zakład w stanie nie pogorszonym przez okres co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług darowizna zakładu nie podlega przepisom ustawy o VAT.

Podatniczka zwraca się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach, czy w związku z darowizną zakładu nie podlegającą podatkowi VAT zaistnieje konieczność dokonania korekty podatku VAT naliczonego (odliczonego od VAT należnego) od zakupu składników majątkowych (środków trwałych i materiałów) wchodzących w skład darowanego zakładu.

Stanowisko Strony :

Zdaniem podatniczki omówiona wyżej kwestia darowizny zakładu fotograficznego nie spowoduje żadnych zobowiązań podatkowych, a tym samym nie powstanie obowiązek skorygowania podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątku (środków trwałych i materiałów) stanowiących wartość darowanego zakładu, gdyż zakład w dalszym ciągu będzie świadczył usługi polegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach :

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza, co następuje :

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzających bilans. Przez zbycie należy rozumieć zarówno sprzedaż, jak również darowiznę przedsiębiorstwa. Zbyciem jest więc każda czynność prowadząca do przeniesienia własności. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa należy odwołać się do art. 551 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności :

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnioneczęści (nazwa przedsiębiorstwa),

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5) koncesje, licencje i zezwolenia,

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7) prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8) tajemnice przedsiębiorstwa,

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu cywilnego, w którym,ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. O tym, że doszło do zbycia przedsiębiorstwa decyduje zakres przekazanego majątku i praw. Zbycie musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości, a nie tylko niektórych jego składników, nawet o znacznej wartości.

W świetle powyższych przepisów jeśli w przedmiotowej sprawie nastąpi zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu cytowanego wyżej art. 551 Kodeksu Cywilnego, poprzez jego darowiznę, to czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 ust. 1 ustawy, a tym samym nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

W myśl art.86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o których mowa w art. 15, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym nie istnieje konieczność dokonywania korekt podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątku (środków trwałych i materialnych) stanowiących wartość darowanego zakładu, jeśli towary te były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie – zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej – służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj