Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/342-139/2006/2007/AS
z 14 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/342-139/2006/2007/AS
Data
2007.02.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nieodpłatne zniesienie współwłasności
wspólność ustawowa


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania mężowi w ramach zniesienia współwłasności lokali użytkowych nabytych na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 09.10.2006r. (wpływ do tut. organu podatkowego dnia 30.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania mężowi w ramach zniesienia współwłasności lokali użytkowych nabytych na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu przedstawionego we wniosku z dnia 09.10.2006r. wynika, iż Wnioskodawca nabył wraz z mężem na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej lokale użytkowe z przeznaczeniem na wynajem. Faktury dokumentujące zakup lokali były wystawione przez sprzedawców na oboje małżonków. Każde z nich rozlicza się oddzielnie z podatku od towarów i usług i skorzystało z prawa odliczenia podatku naliczonego. Lokale użytkowe są wynajmowane. W umowach najmu jako wynajmujący figurują małżonkowie. Obecnie małżonkowie planują zniesienie współwłasności lokali użytkowych w ten sposób, że mąż stanie się ich jedynym właścicielem i będzie wynajmował lokale w ramach działalności gospodarczej.

Strona zwraca się z pytaniem czy nieodpłatne przekazanie mężowi w ramach zniesienia współwłasności lokali użytkowych nabytych na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie lokali użytkowych nie związanych z działalnością gospodarczą w ramach zniesienia współwłasności małżeńskiej nie jest dostawą towarów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie sie również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Lokale użytkowe, zostały nabyte przez małżonków w celu przeznaczenia ich na wynajem. Każde z nich było podatnikiem podatku od towarów i usług i skorzystało z prawa odliczenia podatku naliczonego. Przekazanie nieodpłatne małżonkowi, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług lokalu użytkowego, którego właścicielami są obydwoje małżonkowie, traktować należy jak darowiznę towaru dokonaną pomiędzy dwoma odrębnymi podmiotami.

Darowizna jako nieodpłatne przekazanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, kiedy podatnikowi w związku z nabyciem bądź wytworzeniem towarów przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (choćby w części). Nie jest przy tym istotne czy podatnik faktycznie skorzystał z tego uprawnienia. Darowizna w rozumieniu podatku od towarów i usług obejmuje wyłącznie darowiznę, której przedmiotem są towary, którymi zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Do opodatkowania darowizn dochodzi wówczas, gdy zostają spełnione dwa ogólne warunki. Po pierwsze, dokonującym darowizny jest podatnik podatku od towarów i usług, a przedmiotem darowizny towar, w stosunku do którego podatnikowi temu przysługiwało prawo do odliczenia (przy nabyciu lub wytworzeniu). Po drugie, przekazanie (świadczenie) następuje na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Z uwagi na to, że w przedmiotowym przypadku wypełnione są dyspozycje art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, przekazanie lokalu użytkowego mężowi, jako darowizny, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj