Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/10/06
z 14 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/10/06
Data
2006.11.14



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi najmu


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność w zakresie nauki jazdy, jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadząc ośrodek szkolenia kierowców ma obowiązek dysponowania salą szkoleniową. Za wynajem tej sali otrzymuje fakturę VAT. W ewidencji zakupów VAT księguje w pozycji zakupy za które nie przysługuje odliczenie podatku VAT. Salę tą podatnik udostępnia również drugiej szkole nauki jazdy w zamian za refundację połowy kosztów najmu i opłat eksploatacyjnych. Podatnik wystawia tej szkole fakturę na wartość połowy czynszu i fakturę refundującą opłaty eksploatacyjne W ewidencji sprzedaży VAT podatnik ujmuje to w pozycji sprzedaż zwolniona z podatku VAT z uwagi na fakt, że jest to działalność szkoleniowa.Czy postępowanie podatnika w opisanym przypadku jest prawidłowe ?.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.08.2006r. (data wpływu 16.08.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16.08.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie wpłynął wniosek o interpretację przepisów dotyczących podatku VAT od wynajmu pomieszczenia.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny

Podatnik prowadzi działalność w zakresie nauki jazdy, jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadząc ośrodek szkolenia kierowców ma obowiązek dysponowania salą szkoleniową. Za wynajem tej sali otrzymuje fakturę VAT. W ewidencji zakupów VAT księguje w pozycji zakupy za które nie przysługuje odliczenie podatku VAT. Salę tą podatnik udostępnia również drugiej szkole nauki jazdy w zamian za refundację połowy kosztów najmu i opłat eksploatacyjnych. Podatnik wystawia tej szkole fakturę na wartość połowy czynszu i fakturę refundującą opłaty eksploatacyjne. W ewidencji sprzedaży VAT podatnik ujmuje to w pozycji sprzedaż zwolniona z podatku VAT z uwagi na fakt, że jest to działalność szkoleniowa.

Pytanie wnioskodawcy.

Czy postępowanie podatnika w opisanym przypadku jest prawidłowe ?.

Stanowisko organu podatkowego

W ocenie tut. organu podatkowego stanowisko podatnika jest nieprawidłowe, bowiem w przedstawionej sprawie występuje usługa wynajmowania sali, a nie usługa szkoleniowa, która według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług jest sklasyfikowana pod symbolem 70.20.12. W myśl art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Wśród usług wymienionych w załącznikach do wspomnianej ustawy opodatkowanych stawkami niższymi niż 22% podatku VAT nie ma usług o symbolu PKWiU 70.20.12. Zatem zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy stawka podatku VAT dla wynajmowania pomieszczenia na cele inne niż mieszkalne wynosi 22%.Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 w związku z art 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj