Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB/415-3/07
z 19 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB/415-3/07
Data
2007.02.19



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
dojazdy
lekarz weterynarii
materiały medyczne
obowiązek płatnika
produkt leczniczy
samochód osobowy
samochód prywatny
składki na ubezpieczenia zdrowotne
umowa zlecenia
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia z tytułu umów zleceń zawieranych z lekarzami weterynarii do wykonywania czynności urzędowych w imieniu Powiatowego Lekarza Wterynarii podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w części wynagrodzenia podstawowego, zwrotu kosztów dojazdów prywatnymi samochodami osobowymi do miejsca wykonywania czynności i zużytych produktów leczniczych weterynaryjnych i materiałów medycznych i czy od w/w wynagrodzenia należy pobierać składkę na ubezpieczenie zdrowotne ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku z dnia 18.01.2007r. jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kosztów dojazdu do miejsca wykonywania przez lekarzy weterynarii czynności w imieniu Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Wnioskiem z dnia 18.01.2007r. Powiatowy Lekarz Weterynarii jako płatnik wystąpił o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Powiatowy Lekarz Weterynarii, działając w trybie art. 16 ustawy z dnia 29.01.2004r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2004r. Nr 33, poz. 287 ze zm.), wyznacza w trybie decyzji administracyjnej lekarzy weterynarii - niebędących pracownikami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii - do wykonywania czynności w jego imieniu na podstawie zawieranych umów zlecenia.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 02.08.2004r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywane czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii (Dz. U. z 2004r. Nr 178, poz. 1837 ze zm.) wyznaczeni lekarze weterynarii otrzymują wynagrodzenia, obejmujące:

  1. wynagrodzenie za wykonanie czynności podstawowych, których wysokość ustala się według stawek określonych w załączniku do rozporządzenia,
  2. zwrot kosztów dojazdu prywatnymi samochodami osobowymi do miejsca miejsca wykonywania czynności,
  3. zwrot kosztów użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i materiałów medycznych w związku z wykonywaniem w/w czynności.


W tym stanie faktycznym Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych należy potrącać od wynagrodzenia składającego się z trzech w/w elementów i czy należy pobierać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zajmując stanowisko, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie elementy tego wynagrodzenia na zasadach określonych przez ustawodawcę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa udziela poniższej interpretacji:

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która została wyrażona w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Przepis ten stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w przepisach art. 21, 52, 52a, 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
W związku z powyższym przychody lekarzy weterynarii wyznaczonych w drodze decyzji administracyjnych do wykonywania określonych zadań należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w wyżej przytoczonym przepisie art. 13 ust. 1 pkt 6 ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 16 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

  1. podróży służbowej pracownika,
  2. podróży osoby niebędącej pracownikiem

-do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami, pod warunkiem że otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

  1. w celu osiągnięcia przychodów lub
  2. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
  3. przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
  4. przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.


Przepis § 1 ust. 1 powołanego na wstępie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa, że lekarzom weterynarii oraz innym osobom niebędącym pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonywania czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 i art. 12 ust. 4 w/w ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, przysługuje wynagrodzenie obejmujące:

  1. część podstawową, której wysokość ustala się według stawek określonych w załączniku do rozporządzenia,
  2. zwrot udokumentowanych kosztów:

  1. dojazdu według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotów kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, związanego z wykonywaniem czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia w poz. 1-6, 8, 10, 16, 20, 21, 23-25, 26 pkt 3 oraz poz. 27-30, z tym że w przypadku nadzoru nad ubojem, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia w poz. 8, zwrot udokumentowanych kosztów dojazdu przysługuje w razie dojazdu do rzeźni o małej zdolności produkcyjnej,
  2. użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych, w związku z wykonywaniem czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia w poz. 1-6, 20, 21, 23-24, 27 i 28.


Mając na względzie powołane powyżej unormowania prawne należy stwierdzić, że kwoty zwrotu udokumentowanych kosztów produktów leczniczych, weterynaryjnych i wyrobów medycznych użytych przez lekarzy weterynarii w trakcie wykonywania przez nich czynności na podstawie zwartych z Powiatowym Lekarzem Weterynarii umów zleceń, nie zostały objęte zwolnieniami z opodatkowania podatkiem dochodowym, o których mowa w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy, jak również nie zostały objęte zaniechaniem na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, a zatem kwoty te nie podlegają wyłączeniu z podstawy opodatkowania i powinny być uwzględnione przy jej ustalaniu.

Natomiast należności stanowiące zwrot kosztów używania przez lekarzy weterynarii pojazdów samochodowych, stanowiących ich własność, w celu odbycia podróży związanej z realizacją określonych zadań, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem, że z przedmiotowego zwolnienia korzystają jedynie należności do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Reasumując - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie podlegać wynagrodzenie obejmujące część podstawową oraz zwrot udokumentowanych kosztów użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych oraz zwrot kosztów dojazdów w przypadku, gdy przekroczą one limity określone w odrębnych przepisach.

Do wynagrodzeń podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, o których mowa powyżej mają zastosowanie przepisy art. 41 ust. 1 i 1a oraz art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi płatnik, dokonując wypłat świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 osobom określonym w art. 3 ust. 1, jest obowiązany pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów w wysokości 20 %, określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Tak obliczoną zaliczkę zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przy czym stosownie do właściwości rzeczowej, o której mowa w art. 16 powołanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa, organem właściwym do zajęcia stanowiska w zakresie prawidłowości stosowanych zasad naliczania wymienionych powyżej składek jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Stosownie zaś do art. 42 ust. 1 i 1a płatnik kwotę pobranych zaliczek na podatek przekazuje w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, zaś w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesyła roczne deklaracje według ustalonego wzoru - na rachunek i do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca powadzenia działalności.

W tym stanie sprawy stanowisko płatnika przedstawione w złożonym wniosku należy uznać za nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrotu kosztów dojazdu do miejsca wykonywania przez lekarzy weterynarii czynności w imieniu Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2007r.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla płatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 5 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj