Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-19/12a/12/07/BB
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-19/12a/12/07/BB
Data
2007.03.20


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
jednoosobowa działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy kosztem uzyskania przychodów dla spółki cywilnej są usługi wykonywane przez jednego ze wspólników w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w postaci indywidualnej praktyki lekarskiej. Równocześnie jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej, która jest organem założycielskim Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zmierza Pani podpisać umowę pomiędzy prowadzoną przez siebie indywidualną praktyka lekarską a Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (spółką cywilną, w której jest Pani wspólnikiem) na świadczenie niektórych usług medycznych. Usługi medyczne są podstawową formą działalności obu w/w firm. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wykonywanie niektórych zakontraktowanych przez niego usług przez indywidualną praktykę lekarską byłoby formą umowy z podwykonawcą. Umowa byłaby zawarta pomiędzy dwoma firmami na czas nieokreślony, z ustaloną roczną kwotą umowy płatną na koniec każdego roku. Podstawą płatności byłby rachunek wystawiony przez indywidualną praktykę lekarską Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej.
W tak przedstawionym stanie faktycznym postawiono pytanie: czy kwota rachunku wystawiona pomiędzy firmami jest kosztem uzyskania przychodu dla Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, czyli innymi słowy: czy kosztem uzyskania przychodów dla spółki cywilnej są usługi wykonywane przez jednego ze wspólników w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej?

STANOWISKO PODATNIKA
Zdaniem podatnika "dla spółki cywilnej jest kosztem uzyskania przychodu kwota wynikająca z umowy zawartej pomiędzy spółką cywilną a jednoosobową firmą prowadzoną przez jednego ze wspólników na świadczenie usług przez w/w firmę na rzecz spółki cywilnej."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w postaci indywidualnej praktyki lekarskiej oraz jest wspólnikiem spółki cywilnej, która jest organem założycielskim Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zamierza Pani podpisać umowę w ramach prowadzonej przez siebie indywidualnej praktyki lekarskiej z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (spółką cywilną, w której jest Pani wspólnikiem) na świadczenie niektórych usług medycznych.
W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Pani jako odrębny podmiot gospodarczy będzie świadczyć usługi medyczne na rzecz spółki cywilnej, w której jest wspólnikiem. Zatem, w ocenie tut. organu podatkowego, cytowany wyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy podatkowej w opisanej sytuacji nie będzie miał zastosowania.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż wartość usług świadczonych na rzecz spółki cywilnej przez jednego z jej wspólników, w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej, będzie stanowić w spółce cywilnej koszt uzyskania przychodów, po spełnieniu warunków zawartych w cytowanym wyżej art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż przedstawione w przedmiotowej sprawie stanowisko jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj