Interpretacja Urzędu Skarbowego w Turku
PP/443-1/07
z 20 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/07
Data
2007.03.20



Autor
Urząd Skarbowy w Turku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
osoby fizyczne
przedsiębiorstwa
sukcesja
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy spółka z o.o. ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanego w deklaracji VAT-7 osoby fizycznej, w zwiazku z wniesieniem przedsiębiorstwa tej osoby do spólki z o.o.?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. w Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Turku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.01.2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wnioskodawcy w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny.W dniu 30 listopada 2006r. aktem notarialnym do Sp. z o.o. zostało wniesione aportem przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu Cywilnego) firmy X. W skład aktywów wnoszonego przedsiębiorstwa wchodziła wynikająca z ksiąg należność z tytułu zwrotu podatku od towarów i usług za m-ce: IX,X,XI. Zwrot następuje już po przejęciu firmy przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Kwota należna z tego tytułu podwyższa, więc wartość wnoszonej firmy, w związku z czym objąłem większą ilość udziałów w spółce ( o jej równowartość).Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem o wskazanie:1. Czy zwrot podatku dokonany przez Urząd Skarbowy jest zwrotem podatku otrzymanym przez spółkę czy też przez osobę fizyczną (wnoszący aport)?

Zdaniem Podatnika, w skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. wierzytelności - art. 55(1) Kodeksu Cywilnego. Zatem zgodnie z tym przepisem pieniądze pochodzące ze zwrotu podatku od towarów i usług należą do sp. z o.o. W wyniku wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa Podatnik twierdzi, że jest zobowiązany wpłacić otrzymaną kwotę zwrotu do spółki.Przepisy art. 93-96 Ordynacji podatkowej określają zasady następstwa prawnego przedsiębiorców i innych osób prawnych. W zakresie wnoszenia przedsiębiorstw aportem do spółek funkcjonuje przepis art. 93a 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że przypadkiem następstwa jest wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej jako wkład do spółki niemającej osobowości prawnej (osobowej lub cywilnej). Przepis dotyczy zatem wyłącznie wniesienia przedsiębiorstwa do spółki osobowej. Nie obejmuje przypadków aportu do spółek kapitałowych.Wobec powyższego przepisy prawa podatkowego nie przewidują następstwa prawnego w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej ( spółki z o.o.) przedsiębiorstwa osoby fizycznej. W sytuacji opisanej w pytaniu nie ma więc miejsca następstwo prawnopodatkowe, mimo niewątpliwego następstwa cywilnoprawnego.Otrzymany więc zwrot podatku wg Podatnika jest zwrotem dokonanym na rzecz jego a nie spółki. Podatnik uważa, że w wyniku wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa jest jednak zobowiązany wpłacić otrzymaną kwotę zwrotu do spółki, ponieważ należność z tego tytułu wniósł w ramach aportu przedsiębiorstwa obejmując w zamian za to udziały. Wpłata tej kwoty do spółki będzie jedynie uregulowaniem zobowiązania wynikającego z umowy cywilnoprawnej (umowy aportu przedsiębiorstwa).

Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje.W myśl art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm) w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu na rachunek bankowy.Podatnikami w myśl art. 15 w/w ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (...) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie opisanego stanu faktycznego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług występują dwa podmioty: osoba fizyczna i osoba prawna. Przepisy Ordynacji podatkowej zawarte w art. 93-93e regulują przejście praw i obowiązków podatkowych, m.in. w przypadku łączenia się osób prawnych lub spółek, przy przekształceniu, itd. W przepisach tych ustawodawca określił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa,tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:1) przekształcenia innej osoby prawnej,2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.W myśl art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:1) osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,b) spółki kapitałowej;2) spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego przepisy te nie znajdują zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ nie przewidują następstwa prawnego w przypadku wniesienia (przystąpienia) do spółki z o.o. przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne i przedstawiony stan faktyczny, prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji podatkowej VAT-7 osoby fizycznej za m-ce: IX,X,XI należy się tejże osobie fizycznej a nie Spółce z o.o., pomimo wniesienia przedsiębiorstwa tej osoby fizycznej do Spółki.Podsumowując w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy uznaje, że przedstawione stanowisko podatnika w opisanym wyżej zakresie jest prawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj