Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2140/4111/415/78/06/JSz
z 14 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2140/4111/415/78/06/JSz
Data
2007.03.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
ogólne zasady opodatkowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym według jednolitej 19% stawki podatku - wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),
- po rozpatrzeniu wniosku Pani A. B. z dnia 20.11.2006r. (data wpływu 20.12.2006r.) uzupełnionego w dniu 15.02.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym,
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu, postanawia uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.11.2006r. (data wpływu 20.12.2006r.) Pani A. B. wystąpiła do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 15.02.2007r. w zakresie stanu faktycznego.

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stanowisko w sprawie:

Od sierpnia 1999r. byłam zatrudniona w firmie Biuro Podróży X Sp. z o. o. w Warszawie. Następnie we wrześniu 2003r. firma podjęła decyzję o przekształceniu oddziału w Radomiu na biuro licencyjne. W związku z tym faktem od 01.10.2003r. „przejęłam” biuro na własną działalność i prowadzę je do dziś pod nazwą: Biuro Podróży (...)
Nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) mówi, że od 1 stycznia 2004r. przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych mogą skorzystać z możliwości płacenia podatku według jednolitej stawki wynoszącej 19% podstawy obliczenia podatku.Podatek liniowy nie jest dostępny dla podatników, którzy uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonywali lub wykonują w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W moim przypadku minęło już trzy lata odkąd wykonuję tę pracę i uważam, iż przysługuje mi możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w formie podatku liniowego i chciałabym przejść na nią w nowym roku 2007.
W dniu 15.02.2007r. Pani A. B. uzupełniła wniosek w zakresie stanu faktycznego.
Z treści uzupełnienia wynika, iż:
W Biurze Podróży X Sp. z o. o. Podatniczka była zatrudniona na umowę o pracę – stosunek pracy wygasł z dniem 30.09.2003r.
W zakres obowiązków wchodziły następujące czynności:
- wykonywanie czynności zleconych przez Kierownictwo Pracodawcy,
- ścisłe przestrzeganie zasad obsługi Klientów i zasad współpracy z partnerami handlowymi Pracodawcy,
- współpraca z innymi działami wg potrzeb oraz
- obowiązki wynikające z funkcji kierownika oddziału w Radomiu od 2001r., czyli: układanie grafików, dopilnowanie podpisywania listy obecności, zgłaszanie problemów lokalnych do centrali w Warszawie, zgłaszanie nieobecności pracownika, dostarczanie do centrali zwolnień współpracowników, udział w zebraniach w centrali w Warszawie.
W 2003 roku firma Biuro Podróży X Sp. z o. o. w Warszawie zlikwidowała oddział w Radomiu, rozwiązała tym samym umowy o pracę, a ja w tym samym lokalu otworzyłam nowe biuro podróży pod nazwą Biuro Podróży (...)licząc na pozyskanie dotychczasowych klientów, którzy znali już ten punkt.
Od dnia 01.10.2003r. wraz z rozpoczęciem działalności, wykonuję następujące czynności: sprzedaję bilety autokarowe na przewozy międzynarodowe, sprzedaję bilety lotnicze wybranych linii lotniczych, sprzedaję ubezpieczenia indywidualne i grupowe, jestem pośrednikiem w sprzedaży gotowej oferty różnych touroperatorów, samodzielnie dokonuję oceny wprowadzania dodatkowych ofert do sprzedaży, uzyskuję zezwolenia na sprzedaż i podpisuję stosowne umowy agencyjne, osobiście prowadzę rozmowy handlowe z przedstawicielami różnych firm (turystycznych, przewozowych, reklamowych, medialnych itp.), zajmuję się dystrybucją katalogów turystycznych do klientów, marketingiem i reklama własnego biura, dokonuje samodzielnie rekrutacji pracowników, prowadzę własna księgowość, ponoszę ryzyko finansowe, nie mam wsparcia finansowego od firmy Biuro Podróży X Sp. z o. o.

Stanowisko organu podatkowego:

Podstawowym sposobem opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest skala podatkowa. Podatnicy mają jednak możliwość wyboru innego sposobu opodatkowania. Wyborem tym podatnik jest związany także w latach następnych, chyba że zrezygnuje z danej formy opodatkowania oraz w ustawowo określonym terminie i formie powiadomi naczelnika urzędu skarbowego o wyborze innej formy rozliczania podatku.

Zasady opodatkowania podatkiem liniowym, zostały uregulowane przede wszystkim w przepisach art. 9a ust. 2-5, art. 30c, art. 44 ust. 3f, art. 44 ust. 6b-6i i art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Co do zasady z opodatkowania dochodu podatkiem liniowym mogą skorzystać podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno samodzielnie, jak i w formie spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:
- samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
- jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej, to wybór sposobu opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy wszystkich form prowadzenia przez podatnika tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nie dotyczy więc przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nie mają jednak możliwości wyboru opodatkowania podatkiem liniowym podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika (lub co najmniej przez jednego ze wspólników) w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

W tym zakresie decydujące znaczenie ma zatem rozstrzygnięcie, czy usługi świadczone przez podatnika w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy - w swej istocie - odpowiadają czynnościom wykonywanym przez tego podatnika w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy).

Natomiast nie stanowi przeszkody w wyborze podatku liniowego świadczenie na rzecz byłego pracodawcy usług, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika w ramach stosunku pracy (spółdzielczego stosunku pracy).

Należy zauważyć, iż omawiane ograniczenie możliwości korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy tylko obecnego i poprzedniego roku podatkowego. Tak więc, w przypadku wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego w 2007 r., brane pod uwagę są lata 2006 i 2007.

Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli podatnik wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, a następnie uzyska jakiekolwiek przychody ze świadczenia na rzecz byłego (lub obecnego) pracodawcy usług odpowiadających czynnościom, które wykonywał sam (lub wykonywał jego wspólnik) w ramach umowy o pracę w roku podatkowym lub w roku poprzednim - to traci prawo do podatku liniowego. Wówczas jest obowiązany do wpłacenia zaliczek na podatek obliczonych przy zastosowaniu obowiązującej skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku.

Dochody opodatkowane podatkiem liniowym wykazuje się w odrębnym zeznaniu podatkowym (PIT-36L), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej. Zatem podatnik, który oprócz dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych stałą stawką 19% w 2006 r. uzyska również dochody opodatkowane według skali podatkowej, będzie składał dwa odrębne zeznania podatkowe.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego, wynika iż stosunek pracy wygasł z dniem 30.09.2003r. Ponadto w ocenie tut. organu podatkowego czynności wykonywane przez Panią w ramach stosunku pracy nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje Pani w prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z tym nie ma przeszkód do wyboru opodatkowania dochodów z działalności w 2007r. według jednolitej 19% stawki.

Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie:

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z przepisem art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj