Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.X/443-6/07
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.X/443-6/07
Data
2007.03.23


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
dzierżawa
faktura wewnętrzna
faktura zbiorcza
gmina
kasa rejestrująca
użytkowanie wieczyste


Tożsamy z
83464 (informacja starego stanu prawnego)
Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących z tytułu pobieranych opłat za dzierżawę gruntu, wieczyste użytkowanie i dostawę nieruchomości?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku znak FB 3217/2/2007 z dnia 08.03.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy jako prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Gmina Miasto M. wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług z tytułu dzierżawy gruntów, pobierania rocznych opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, opłat związanych z oddaniem nieruchomości w użytkowanie wieczyste, z tytułu sprzedaży nieruchomości gruntowych, lokali mieszkalnych i użytkowych.

Wymienione wyżej czynności dokonywane są na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz na rzecz osób prawnych i dokumentowane są fakturami VAT w przypadku podmiotów, co do których taki obowiązek istnieje. Z tytułu czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Gmina Miasto M. wystawia zbiorczą fakturę VAT na koniec miesiąca i na tej podstawie odprowadza do Urzędu Skarbowego podatek VAT. Liczba wszystkich operacji dotyczących świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych znacznie przekroczyła 50.

W przedstawionym stanie faktycznym powstały wątpliwości, czy istnieje obowiązek rejestrowania na kasie fiskalnej opłat dokonywanych przez osoby fizyczne prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej oraz osoby prawne z tytułu:

- dzierżawy gruntów,

- rocznych opłat z tytułu wieczystego użytkowania gruntów,

- opłat związanych z oddaniem w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych,

- opłat związanych ze sprzedażą nieruchomości gruntowych, lokali mieszkalnych, lokali użytkowych, których sprzedaż potwierdzona jest aktem notarialnym.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma takiego obowiązku, ponieważ czynności te wymienione są w wykazie sprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących.

W oparciu o dokonaną analizę stanu prawnego w przedmiotowym zakresie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie podziela stanowisko Strony.

Art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) ustanowiono zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania do dnia 30 czerwca 2007 r. – sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Część II tego załącznika zawiera sprzedaż dotyczącą szczególnych czynności i tak w poz. 42 wymieniona jest dostawa nieruchomości a w poz. 45 – dzierżawa gruntów oraz oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych.

W związku z faktem, że wskazane przez Gminę czynności wymienione są w katalogu zwolnień z o obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy, tut. organ uznaje stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jako prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ uznał za stosowne na wskazanie nieprawidłowości w kwestii wystawiania zbiorczej faktury VAT na koniec miesiąca, z tytułu ww. czynności dokonywanych na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Okoliczności wystawiania zbiorczej faktury wewnętrznej reguluje art. 106 ust. 7 powołanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, który dopuszcza jedną fakturę za dany okres rozliczeniowy, dokumentującą czynności wymienione w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, import usług, zwrócone kwoty dotacji, subwencji i inne dopłaty o podobnym charakterze.

W świetle powyższych unormowań należy stwierdzić, że grupowanie poszczególnych transakcji dotyczących towarów i usług jest możliwe jedynie w przypadku realizacji transakcji z jednym kontrahentem. Wymienione wyżej czynności nie obejmują opłat za dzierżawę, użytkowanie wieczyste czy też z tytułu dostaw nieruchomości (poszczególnym kontrahentom). Należy zatem uznać, że wystawianie faktury zbiorczej w tym przedmiocie jest niedopuszczalne.

Ponadto tut. organ uprzejmie informuje, że:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia – za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie – do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie – art. 222 Ordynacji podatkowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj