Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-50/06/HM
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-50/06/HM
Data
2007.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
eksport towarów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy ma zastosowanie stawka 0 % w eksporcie towarów?


P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 216 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz. U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r.ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 29 grudnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U z 2004 r. Nr. 54 poz. 535 ze zm./ w sprawie sposobu zastosowania stawki 0 % w eksporcie towarów .

Uznaje stanowisko Strony za nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Na podstawie art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym . Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
W czerwcu i sierpniu 2005 r. firma realizowała wysyłki eksportowe dla firmy ............... w Kanadzie . Wysyłki wykonywane były przez holenderską firmę .............. z siedzibą w Holandii / na zlecenie odbiorcy kanadyjskiego / . Tam też towar opuścił granicę celną Unii Europejskiej .Z informacji dostarczonych przez przewoźnika wynika ,iż Holenderski Urząd Celny nie zwrócił żadnych dokumentów dotyczących wywozu towaru. Z uzyskanych przez firmę informacji wynika że organ celny ma prawo trzymać dokumenty eksportowe do trzech miesięcy od daty dokonania odprawy, jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymano z powrotem dokumentów potwierdzających , że towar został wyeksportowany . W związku z nieotrzymaniem dokumentów potwierdzających wywóz towaru zastosowano stawkę VAT 22 % .

Stanowisko podatnika.
Zdaniem podatnika powstała sytuacja zaistniała niezależnie od podatnika i posiadając od nabywcy towaru dokument , potwierdzający , że dokonany został wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty podatnik może zastosować stawkę 0 % .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje.
Zgodnie z przepisem art.2 pkt. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U z 2004 r. Nr. 54 poz. 535 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym od 1.06.2005 r. eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium wspólnoty w wykonywaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt. 1 -4 , jeżeli wywóz towaru jest dokonany przez :

    a/ dostawcę lub na jego rzecz , lub b/ nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju , lub na jego rzecz

Zgodnie z art.19 ust. 6 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1.06.2005 r. w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwila potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towaru poza terytorium wspólnoty .

Ponadto przepis art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi , iż w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0 % . Stawkę podatku 0 % stosuje się pod warunkiem ,że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium wspólnoty – art. 41 ust. 6 w/w ustawy .Zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli warunek , o którym mowa w ust. 6 nie został spełniony , podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji , o której mowa w art. 109 ust. 3 za dany okres rozliczeniowy , lecz w okresie następnym , stosując stawkę 0 % , pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres . W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju .

Na podstawie art. 41 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej , w której wykazał dostawę towarów .

Należy zauważyć , że przepisy ustawy o VAT nie definiują dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium wspólnoty , ani nie precyzują formy w jakiej właściwy urząd celny dokonuje potwierdzenia wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium wspólnoty . W tym zakresie należy więc posiłkować się przepisami celnymi , które regulują te zagadnienia . Dokumentem , na którym następuje potwierdzenie eksportu towarów , stosowanym w przypadku przepływu towarów pomiędzy Wspólnotą Europejską , a państwami trzecimi / tj. Państwami spoza Unii Europejskiej / jest Jednolity Dokument Administracyjny SAD – na podstawie art 205 ust. 1 Rozporządzenia Komisji /EWG / nr. 2454/93 z dnia 02.07.1993 r. Zgodnie z art. 793 ust. 3 w/w rozporządzenia urząd celny wyjścia upewnia się czy przedstawione towary są towarami zgłoszonymi oraz nadzoruje ich wywóz . Fakt fizycznego wywozu towarów właściwy urząd celny potwierdza na odwrotnej stronie egzemplarza SAD 3 .

W związku z powyższym należy stwierdzić , iż skoro wspólnotowe przepisy szczegółowo określają tryb wydawania przez urzędy celne potwierdzeń wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty , to za dokument o którym mowa w art.. 41 ust. 6 ustawy o VAT , uprawniający do zastosowania stawki 0 % / właściwej dla eksportu towarów / można uznać tylko taki dokument , który został wystawiony i potwierdzony zgodnie ze wskazanymi w tych przepisach zasadami , a nie każdy dokument , z którego w jakiś sposób wynika , iż towary opuściły wspólnotę i dotarły do kontrahenta .

W konsekwencji posiadane przez podatnika dokumenty wymienione we wniosku nie uprawniają / i nie uprawniały / do zastosowania stawki 0 % właściwej dla eksportu towarów , w związku z czym nie jest możliwe zastosowanie stawki 0 % , o której mowa w art. 41 ust. 4 , 6 i 9 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług .

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Strony przedstawione w piśmie należy uznać za nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego .

Jednocześnie tut organ podatkowy informuje , że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług . Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika .

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj