Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/443/100/AMK/06
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/443/100/AMK/06
Data
2007.03.12



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
import usług
kurs waluty
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego oraz jaki kurs walut zastosować w celu oszacowania podstawy opodatkowania ?


Wnioskiem DO/105/377/06 z 20.12.2006 r. (data wpływu: 22.12.2006 r.), Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:
Podatnik nabywa od kontrahentów zagranicznych licencje na używanie programów komputerowych. Niektóre licencje są przedłużane na podstawie zawartych umów, inne są udzielane po dokonaniu zapłaty dla licencjodawcy.

W zakresie zakupu licencji w Uczelni następują zdarzenia takie jak:
1) Uczelnia dokonuje przedpłaty na zakup licencji w miesiącu listopadzie br. W grudniu otrzymuje fakturę wystawioną z datą grudniową br., bez określonego terminu płatności. Umowa również nie określa tego terminu.
2) Uczelnia dokonuje zapłaty na zakup licencji w miesiącu listopadzie. W grudniu otrzymuje fakturę wystawioną z datą październikową bez określonego terminu płatności. Umowa nie została zawarta.
3) Uczelnia dokonuje zapłaty za zakup licencji w miesiącu grudniu na podstawie otrzymanej w tym samym miesiącu faktury, wystawionej z data październikową, z terminem zapłaty upływającym w miesiącu listopadzie.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego oraz jaki kurs walut zastosować w celu oszacowania podstawy opodatkowania w w/w przypadkach?

Zdaniem Wnioskodawcy, zakup licencji na oprogramowanie stanowi import usług. Obowiązek podatkowy przy zakupie licencji powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności, określonego w umowie lub fakturze, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9.

Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest zobowiązany zapłacić w przeliczeniu na PLN wg obowiązującego kursu walut na dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. :
Ad.1) z chwila dokonania zaliczki – w miesiącu listopadzie,
Ad.2) z chwilą wystawienia faktury – w miesiącu październiku,
Ad.3) z chwilą upływu terminu płatności określonego w fakturze tj. w miesiącu listopadzie.

Uczelnia wystawia w miesiącu jedną zbiorczą wewnętrzną fakturę VAT dokumentującą dokonanie importu usług, określając podstawę opodatkowania dla poszczególnych transakcji wg zasad opisanych powyżej.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029), przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Poza tym, w przypadku świadczenia usług istotną kwestią jest ustalenie miejsca świadczenia (opodatkowania) usług. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku usług sprzedaży licencji (...) świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stale miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W świetle powyższego, zakup od kontrahenta zagranicznego licencji na oprogramowanie przez Politechnikę Białostocką spełnia przesłanki do uznania tej czynności za import usług.

Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest kwota, którą obowiązany jest zapłacić nabywca usługi (licencjobiorca) – art. 29 ust. 17 ustawy z 11 marca 2004 r.

W celu udokumentowania w/w importu usługi (zakupu licencji), polski usługobiorca zobowiązany jest, na mocy art. 106 ust. 7 w/w ustawy, wystawić fakturę wewnętrzną; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.
Do określenia obowiązku podatkowego z tytułu importu usług w zakresie udzielania licencji, zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy o VAT, stosuje się art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy. Przepis ten stanowi, iż obowiązek podatkowy – z tytułu usług wymienionych w art. 24 ust. 4 pkt 1 (usługi licencyjne) - powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.
Oznacza to, iż obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, pod warunkiem iż moment ten nie jest późniejszy niż termin płatności wynikający z faktury bądź umowy. W przypadku zapłaty po terminie płatności podanym na fakturze lub w umowie, moment powstania obowiązku podatkowego wyznaczy ten termin a nie data zapłaty kontrahentowi.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku, obowiązek podatkowy powstanie:
Ad. 1) w listopadzie, tj. w dacie dokonania zapłaty (przedpłaty), gdyż faktura i umowa nie określa terminu płatności;
Ad. 2) w momencie dokonania zapłaty, która ma miejsce w listopadzie, bowiem na fakturze nie został podany termin płatności, a umowa nie została zawarta;
Ad. 3) w listopadzie, gdyż na ten miesiąc określony został termin zapłaty na fakturze.

Do przeliczenia kwot wykazywanych przez kontrahentów zagranicznych w walutach obcych stosuje się przepis § 37 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), który nakazuje stosować zasady określone w ust. 1 – 3.
W myśl tego przepisu kwoty wyrażone walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik zobowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Według ust. 2, w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
Zgodnie z treścią ust. 3, w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli jednak nie jest możliwe zweryfikowanie czy dana faktura wystawiona przez zagranicznego kontrahenta została wystawiona w terminie, to za właściwe należy uznać przeliczenie kwot wyrażonych w walucie obcej na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego - § 37 ust. 3 w/w rozporządzenia.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Końcowo nadmienia się, iż Podatnik dokonując zakupu licencji na oprogramowanie, powinien dołożyć należytej staranności, aby określić warunki transakcji umożliwiające właściwe rozpoznanie obowiązku podatkowego, który wynika wprost z przepisów ustaw podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj