Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-113/06
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-113/06
Data
2006.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
kradzież
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku kradzieży towarów (przewłaszczenia przez pracowników), gdy towar nie został sprzedany, występuje konieczność odprowadzenia podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.09.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 04.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.09.2006 r. w tutejszym Organie podatkowym został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 04.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie :
Czy jest to sprzedaż i czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?
Z treści pisma wynika, że w wyniku remanentu kontrolnego stwierdził Pan iż towar nie został sprzedany tylko przywłaszczony przez pracowników. Sprawa została zgłoszona policji i prokuraturze. Zdaniem Pana, towar nie został sprzedany więc nie występuje konieczność odprowadzenia podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami ) przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Natomiast w myśl art. 5 ust. 1 ustawy, o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że straty w towarach np. w wyniku przywłaszczenia przez pracowników nie są sprzedażą o której mowa w cytowanym art. 2 pkt.22 ustawy i jako nie wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem nie ma Pan obowiązku odprowadzenia podatku należnego związanego z utraconym towarem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj