Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PF-II/4182-0006/06
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-II/4182-0006/06
Data
2007.01.31


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
fundusz unijny
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc bezzwrotna
zwolnienie


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych na podstawie umowy o pracę współfinansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej z Sekcji Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej .


DECYZJA

Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po rozpatrzeniu odwołania złożonego w dniu 5 grudnia 2006 r. od decyzji tut. organu z dnia 20 listopada 2006 r. Nr PF-I/4180-0020/06/KK zmieniającej z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z dnia 29 marca 2006 r. Nr PD-415/INT/13/MK/06 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczące kwestii zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych na podstawie umowy o pracę współfinansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej z Sekcji Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej - utrzymuje zaskarżoną decyzję w mocy.

UZASADNIENIE

Z akt podatkowych wynika, iż wnioskiem z dnia 14 lutego 2006 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż od 20 lipca 2004 r. jest Pani zatrudniona w Urzędzie ... na stanowisku specjalisty w Referacie ds. Sektorowego Programu Operacyjnego (Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

W ramach powierzonego stanowiska odpowiada Pani m. in. za wdrażanie i monitorowanie działań w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego .... Wynagrodzenie Pani (...) jest w 75 % współfinansowane z Sekcji Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej w pozostałej części zaś z budżetu państwa. Zdaniem Pani osiągane dochody ze stosunku pracy w Urzędzie ..., w części w jakiej są współfinansowane z Sekcji Orientacji EFOiGR powinny być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż spełniają przesłanki ustawowe do wyżej wymienionego zwolnienia.

Postanowieniem z dnia 29 marca 2006 r. Nr PD-415/INT/13/MK/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznał Pani stanowisko za prawidłowe. Stwierdzono bowiem, że spełnia Pani obie przesłanki określone w treści przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, tzn. środki finansowe przeznaczone na wypłatę Pani wynagrodzeń pochodzą od podmiotów wskazanych w przywołanym przepisie, a podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, zweryfikował „z urzędu” wskazane w sentencji postanowienie i decyzją z dnia 20 listopada 2006 r. dokonał jego zmiany, stwierdzając, iż zostało ono wydane z rażącym naruszeniem przepisów prawa, a mianowicie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym wypłacane Pani wynagrodzenie podlega w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach.

W odwołaniu złożonym w dniu 5 grudnia 2006 r. w Izbie Skarbowej w Opolu podnosi Pani, iż mechanizm finansowania projektów realizowanych ze środków EFOiGR Sekcja Orientacji nie opiera się na zaliczkowym przekazywaniu transz środków unijnych, lecz na refundacji poniesionych i udokumentowanych wydatków.

Twierdzi, iż ostatecznie to środki unijne w 75 % finansują Pani wynagrodzenie, stąd nie powinno ono w tej części podlegać opodatkowaniu, gdyż spełnia warunki zwolnienia.

Rozpatrując sprawę w postępowaniu odwoławczym Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zatem wszelkie dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia. Wynagrodzenia pracowników należą do źródeł przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj.: przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach ogólnych.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a - b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z brzmienia powołanego przepisu wynika, że zwolnieniem z opodatkowania objęte są dochody podatników, jeżeli spełniają łącznie przesłanki wymienione w lit. a i lit. b wyżej cytowanego przepisu.

W przedmiotowej sprawie sytuacja taka nie wystąpiła.

Sektorowy Program Operacyjny ... jest finansowany z publicznych środków krajowych lub współfinansowany z publicznych środków wspólnotowych – o czym stanowi art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1206). Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi w takim przypadku ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych, co zostało prawidłowo podkreślone w zaskarżonej decyzji z dnia 20 listopada 2006 r.

Jak wynika z Pani wniosku oraz przedłożonych dokumentów, w dniu 25 lipca 2005 r. zawarta została pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie (Instytucją Wdrażająca), a Urzędem ... umowa (...) o dofinansowanie w 75 % projektu „Zabezpieczenie obsługi procesu wdrażania SPO przez Urząd ...” ze środków Unii Europejskiej z Sekcji Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. W dniu 22 sierpnia 2006 r. Departament Finansów Urzędu ... poświadczył, iż w dniu 18 sierpnia 2006 r. wpłynęły środki finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zgodnie z powyższą umową.

Zatem beneficjent otrzymuje od instytucji wdrażającej środki na realizację swojego projektu z krajowych funduszy publicznych. Po udokumentowaniu przez niego wydatkowania tych środków możliwe jest wnioskowanie do Komisji Europejskiej przez odpowiednie instytucje o zwrot wydatkowanych kwot. Zwrócone środki zasilają źródło finansowania krajowego, stanowiąc – jak potwierdza Pani w odwołaniu - refundację poniesionych i udokumentowanych wydatków.

Wobec tego słusznie tut. organ stwierdził, iż nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a tylko takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe na podstawie cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pani przychody ze stosunku pracy otrzymane w Urzędzie ... w ramach realizacji powyższego Sektorowego Programu Operacyjnego, faktycznie pochodzą ze środków krajowych. Natomiast środki unijne, pochodzące z Sekcji Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, otrzymuje w ramach refundacji pracodawca - beneficjent, lecz nie są one źródłem finansowania wynagrodzeń pracownika.

W związku z powyższym, od wypłaconych przychodów ze stosunku pracy, płatnik miał obowiązek poboru zaliczek na podatek na mocy art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co też słusznie uczyniono.

Wskazany wyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może mieć zastosowania do przychodów finansowanych (współfinansowanych) ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych – a takim funduszem jest Sekcja Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej - gdyż pomoc ta stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne. Powyższy pogląd znajduje odzwierciedlenie w stanowisku, zajętym przez Ministerstwo Finansów, wyrażonym w piśmie z dnia 22 lutego 2006 r. Nr PB5/KD-066-25-578/06 oraz z dnia 30 sierpnia 2006 r. znak: DD 6-8213-8/06/DZ/412.

Z tychże powodów zawarty w odwołaniu pogląd, iż ostatecznie to środki unijne w 75 % finansują Pani wynagrodzenie, stąd nie powinno w tej części podlegać opodatkowaniu, gdyż spełnia warunki zwolnienia, należało uznać za błędny, a zatem nie zasługujący na uwzględnienie.

W opisanym stanie faktycznym i prawnym sprawy orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie trzydziestu dni od dnia jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj