Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POI-415/14/07
z 21 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI-415/14/07
Data
2007.05.21



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kurs
różnice kursowe


Tożsamy z
144265, 148723, 151129
Pytanie podatnika
Co należy rozumieć pod pojęciem "faktycznie zastosowany kurs walut"?


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.04.2007 r. uzupełnionego w dniu 27.04.2007 r. (data złożenia w urzędzie: 30.04.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie
postanawiam:
- uznać stanowisko Strony przedstawione w złożonym wniosku za zgodne z przepisami prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 02.04.2007 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu wyliczenia podatkowych różnic kursowych, gdy między dniem zarachowania przychodu wyrażonego w walucie obcej, a dniem faktycznego jego otrzymania występują różne kursy walut. Pismem z dnia 16.04.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wezwał Podatnika do usunięcia braków w złożonym wniosku. W dniu 30.04.2007 r. do tut. Urzędu wpłynęło pismo uzupełniające braki we wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych z dnia 02.04.2007r.
Zgodnie z przepisem art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wypełniając dyspozycje art. 14 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.
Opisany stan faktyczny w niniejszej sprawie przedstawia się następująco:
Podatnik prowadzi jako osoba fizyczna pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej mebli, wyposażenia biurowego, komputerów oraz sprzętu telekomunikacyjnego w związku z tym jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Prowadząc działalność gospodarczą Podatnik stosuje podatkową metodę wyceny różnic kursowych.
Sprawa, która jest przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych dotyczy prawidłowego ustalenia przychodów i kosztów wynikających z różnic kursowych. W powyższej sprawie wątpliwości Podatnika budzi właściwa interpretacja pojęcia „faktycznie zastosowanego kursu walut”, występującego w art. 24c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jednolity Dz.U. Z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn.zm.).
Zdaniem Podatnika za „faktycznie zastosowany kurs waluty” należy przyjmować odpowiednio kurs kupna lub kurs sprzedaży banku, z którego usług Podatnik korzysta i właśnie takie kursy stosuje przy wycenie transakcji wyrażonych w walutach obcych.
Zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 1 i art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizyczny (j. t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wyliczenia różnic kursowych, gdy między dniem zarachowania przychodu wyrażonego w walucie obcej, a dniem faktycznego jego otrzymania występują różne kursy walut, należy dokonać poprzez porównanie przychodu zarachowanego w walucie obcej wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu z przychodem otrzymanym, przeliczonym według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia zapłaty, tj. kursu kupna walut ogłoszonego przez bank, z którego usług podatnik korzysta (banku prowadzącego rachunek podatnika, na który wpłynęła waluta). Jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 24c ust. 4 wymienianej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Sytuacja taka będzie miała miejsce w szczególności, gdy podatnik korzysta z rachunku walutowego banku zagranicznego, w którym nie jest ogłaszany kurs określonej waluty. Jeśli przychód należny, zarachowany był niższy od faktycznie uzyskanego w dniu zapłaty, to powstaną dodatnie różnice kursowe zwiększające przychody (art. 24c ust. 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy).
W przypadku, gdy przychód należny, zarachowany był wyższy od faktycznie uzyskanego w dniu zapłaty, to powstaną ujemne różnice kursowe, zwiększające koszty uzyskania przychodów (art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte w powołanym na wstępie wniosku jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.
Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj