Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UEP/436/14/07/AA
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UEP/436/14/07/AA
Data
2007.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zakupu towarów do dalszej odsprzedaży od osób fizycznych na podstawie umowy kupna-sprzedaży, a nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług powstaje obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając w myśl przepisów art. 14a § 1 – 4, w związku z art. 216 § ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami), w odpowiedzi na zapytanie złożone przez Pana, sformułowane w piśmie z dnia 10.05.2007 roku postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego i uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:Czy w przypadku zakupu towarów do dalszej odsprzedaży od osób fizycznych na podstawie umowy kupna-sprzedaży, a nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług powstaje obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych?.

Przedmiot interpretacji: Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy:Powyższy zakup nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy.

Do opisu stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy prawa podatkowego:art. 1 ust. 1 pkt 1; art. 2 pkt 4, art. 3 ust. 1 pkt. 1, art. 7 ust. 1 pkt 1a, art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 roku Nr 41, poz. 399 ze zmianami), art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami).

W świetle wyżej wymienionych przepisów dokonuje się oceny prawnej stanowiska Podatnika i uzasadnia przy tym w sposób następujący:W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Natomiast stosownie do postanowień art. 2 pkt 4 tejże ustawy nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: - umów sprzedaży i zamiany których przedmiotem jest nieruchomości lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawch, - umowy spółki i jej zmiany, - umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W praktyce oznacza to, że status podatnika podatku VAT musi posiadać sprzedający. Artykuł 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) stanowi bowiem, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, tak więc obowiązek podatkowy powstaje po stronie dostawcy, a nie odbiorcy, którego status jest w tym momencie nieistotny. W opisanej sytuacji występuje Pan w charakterze kupującego. Sprzedającym są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, nie posiadające statusu podatnika podatku VAT. Stąd z tytułu tych czynności nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, a zatem brak jest podstaw do zastosowania art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pozwalają więc na stwierdzenie, iż nabyte przez Pana towary z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży będą opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych według obowiązującej stawki 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a wspomnianej ustawy). Obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym, co wynika z postanowień przepisów art. 4 pkt. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i odnosi się do tych czynności, których wartość przekracza 1.000,00 zł. W momencie wystąpienia takich transakcji będzie Pan zobowiązany, bez wezwania organu podatkowego do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (wzór PCC-3) oraz obliczenia i zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstawia obowiązku podatkowego.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj