Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PDOF/415-21/07
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415-21/07
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
działalność wykonywana osobiście


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinien być opodatkowany dochód ze sprzedaży własnej książki?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 20.12.2006 r. (data wpływu do Urzędu - 27.12.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 12.01.2007 r. i wyjaśnieniami złożonymi osobiście w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko Pana zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, posiada Pan przygotowany materiał do edycji książki. W pierwszym kwartale bieżącego roku planuje Pan ją wydać i sprzedawać do księgarń i bibliotek. W powyższym zakresie nie jest prowadzona przez Pana działalność gospodarcza.
W związku z powyższym stanem faktycznym pyta Pan w jaki sposób winień być opodatkowany dochód z powyższego źródła?
W Pana opinii jest to działalność o której mowa w art. 13 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stan prawny:
Przepisy podatkowe nie zawierają definicji działalności literackiej. Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.01.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. Nr 33, poz. 289 ze zm.) artystyczna i literacka działalność twórcza (podklasa 92.31.G) obejmuje działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów, takich jak m.in. malarze, rzeźbiarze, plastycy i pozostali twórcy. Przychody uzyskane przez twórców ze sprzedaży wykonanych przez nich wyrobów (dzieł) literackich można zatem uznać za osiągane z osobiście wykonywanej działalności literackiej w rozumieniu powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym. Przepisy podatkowe nie zawierają także żadnych ograniczeń dotyczących możliwości zaliczenia przychodów do uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście od sposobu oferowania i sprzedaży przez twórcę własnych dzieł artystycznych. Powyższe stwierdzenia nie kwestionują faktu, że np. samodzielnie wykonywana działalność artystyczna może stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu innych przepisów, w tym także podatkowych (np. Ordynacja podatkowa). Niemniej dla potrzeb wewnętrznego prawa podatkowego, w tym przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawodawca dla zróżnicowania zasad opodatkowania w zależności od rodzaju wykonywanej działalności zdefiniował w nieco inny sposób pojęcie działalności gospodarczej oraz wyszczególnił jako odrębne źródło przychodów działalność wykonywaną osobiście. Dlatego też możliwe jest opodatkowanie niektórych rodzajów działalności, np. literackiej, tak jak działalności gospodarczej lub jak działalności wykonywanej osobiście, z zachowaniem wszystkich wymogów prawnych obowiązujących dla przyjętej przez podatnika formy prowadzenia i rozliczania takiej działalności. W związku z tym nie każda tego rodzaju działalność podlegać będzie zgłoszeniu w urzędzie skarbowym w sposób określony dla pozarolniczej działalności gospodarczej. Informacji o tym, czy konkretna działalność wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, udzielają według swojej właściwości organy prowadzące takie ewidencje.
Odrębnym źródłem przychodów o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) są przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Natomiast w myśl art. 13 pkt 2 powyższej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.
W świetle powyższych przepisów oraz w przedstawionym stanie faktycznym, dochód uzyskany ze sprzedaży Pana książek wytworzonych we własnym zakresie będzie, opodatkowany w sposób przewidziany w art. 27 ust. 1 powyższej ustawy, czyli według skali podatkowej. Zgodnie natomiast z dyspozycją art. 44 ust. 1a pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt. 2, 4 i 6 – 9 , z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a. Ww. ust. 3a art. 44 stanowi, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
W myśl art. 22 ust. 9 cytowanej ustawy: - pkt 3 - koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, ustala się w wysokości 50% uzyskanego przychodu (...), - pkt 4 - koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 ustala się w wysokości 20% uzyskanego przychodu (...). Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ww. art. 22 ust. 9 pkt 1 do 4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Powyższe określa przepis art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedmiotowe dochody, tj. przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, podlegają kumulacji z dochodami z pozostałych źródeł i należy je wykazać w zeznaniu rocznym.
W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej uznaje Pana stanowisko w powyższym zakresie za prawidłowe.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj