Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-178/06/KC
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-178/06/KC
Data
2007.03.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
banki
cash-pooling
opodatkowanie
umowa


Pytanie podatnika
Czy przystąpienie do Systemu nie będzie miało wpływu na sposób naliczania oraz wysokość podatku od towarów i usług ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 28.12.2006r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 29.12.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 28.12.2006r. w zakresie podatku od towarów i usług za prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, bank oferuje Podatnikowi kompleksową usługę zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej – Umowę Rachunków Powiązanych (tj. Umowę o utworzeniu i funkcjonalnym powiązaniu subrachunków) w czterech wariantach, opartych na następujących założeniach:

Wariant 1Członkowie grupy kapitałowej (mający siedzibę na terytorium UE, OECD oraz państw EEA) zawierają Umowę Rachunków Powiązanych z bankiem, na podstawie której otwarte zostaną Subrachunki (Rachunki Powiązane) dla każdej spółki. Powyższe Subrachunki będą powiązane z rachunkami głównymi członków grupy.Na koniec każdego dnia środki pieniężne będą przelewane pomiędzy Rachunkami Głównymi a Subrachunkami w celu wyrównania sald wszystkich Rachunków powiązanych do zera.Na początku następnego dnia wszystkie przepływy środków pieniężnych dokonane przed zamknięciem dnia poprzedniego zostaną automatycznie odwrócone.Przelewy nie będą dokonywane między rachunkami różnych członków grupy.Odsetki wypłacane członkom struktury posiadającym dodatnie salda na rachunkach będą równe odsetkom płaconym przez podmioty posiadające salda ujemne.

Wariant 1AWariant 1 może zostać zmodyfikowany w taki sposób, iż w strukturę zostanie wprowadzony tzw. Agent, którego zadaniem będzie zarządzanie całą strukturą.Agent będzie dostarczał środki pieniężne całej grupie poprzez swój rachunek (Rachunek Główny Agenta), w przypadkach, gdy saldo netto na wszystkich głównych rachunkach uczestników grupy będzie ujemne. Natomiast Agent wycofa środki pieniężne poprzez swój rachunek, gdy powyższe saldo będzie dodatnie. Rachunek Główny Agenta i Subrachunek Agenta będą powiązane a jego rachunkiem znajdującym się poza strukturą cash pooling tzw. Rachunek Pomocniczy Agenta.

Wariant 2Na podstawie tej wersji salda dodatnie na Subrachunkach wykorzystywane będą do zakupu wierzytelności banku wynikających z niedoborów na rachunkach pozostałych członków grupy.Powyższe operacje będą przeprowadzane na koniec dnia roboczego i odwracane na początku dnia następnego.

Wariant 2AWariant 2 może wystąpić z udziałem Agenta, wybranego spośród uczestników grupy, którego zadaniem będzie zarządzanie całą strukturą.Agent będzie dostarczał środki pieniężne całej grupie poprzez swój rachunek (Rachunek Główny Agenta), w przypadkach, gdy saldo netto na wszystkich głównych rachunkach uczestników grupy będzie ujemne. Natomiast Agent wycofa środki pieniężne poprzez swój rachunek, gdy powyższe saldo będzie dodatnie. Rachunek Główny Agenta i Subrachunek Agenta będą powiązane a jego rachunkiem znajdującym się poza strukturą cash pooling tzw. Rachunek Pomocniczy Agenta.

Spółka wnosi o udzielenie informacji, czy przystąpienie Spółki do Umowy Rachunków Powiązanych nie będzie miało wpływu na sposób naliczania oraz wysokość podatku VAT.

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca uznaje, iż w roli usługodawcy występuje bank. Zatem podmiotem, u którego występuje obrót z tytułu wykonywania usługi cash pooling jest bank, a nie Spółka. Ze względu na powyższe Spółka nie uwzględnia tej transakcji w deklaracji VAT-7.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwana dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. W myśl art. 8 ust.1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota podatku obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Jak wynika z powołanych przepisów dostawa towarów oraz świadczenie usług (za wyjątkiem ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 przypadków), podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Jednocześnie dostawa towarów lub świadczenie usług pod tytułem odpłatnym mogą zostać opodatkowane wtedy, gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich odbiorcą istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

Odnosząc treść przytoczonych regulacji do sytuacji opisanej przez Spółkę należy stwierdzić, iż w przedmiotowym przypadku w roli usługodawcy występuje bank. Usługa ta opiera się na zasadzie przelewu i zwrotu przelanych środków pieniężnych, a bank jest stroną obu tych transakcji. Z opisanego przez Stronę stanu faktycznego wynika bowiem, iż przelewy będą zawsze dokonywane między Rachunkiem Głównym a Subrachunkiem danego członka grupy (w przypadku Wariantu 1 i 2) lub Agenta (Wariant 1A i 2A). Nie będą miały miejsca przelewy między rachunkami różnych członków grupy.

Zatem podmiotem, u którego wystąpi obrót z tytułu wykonania usługi określanej mianem Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków jest bank, a nie Spółka, przyjmując, że nie nastąpi import takowej usługi. Jednocześnie z uwagi na fakt, iż nie wystąpi u Podatnika obrót z tytułu tej transakcji, Jednostka nie uwzględni jej przy wyliczaniu wskaźnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.

Zgodnie bowiem z powyższym przepisem proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż nie ocenia załączonych do wniosku dokumentów. W powyższym postanowieniu nie odniesiono się do praw i obowiązków, którym podlega kontrahent Spółki, tj. bank. Stosownie do art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj