Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
1417/PD/415/504/06/SM
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1417/PD/415/504/06/SM
Data
2006.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
kościół


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z przepisami prawa postąpi Pani dokonując odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem z tytułu darowizny pieniężnej przekazanej na cele charytatywno-opiekuńcze parafii, na podstawie dokumentu potwierdzającego jej przyjęcie przez proboszcza.
Rozbieżny z
148762


Wnioskiem z dnia 13.11.2006r. zwróciła się Pani z zapytaniem czy zgodnie z przepisami prawa postąpi Pani dokonując odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem z tytułu darowizny pieniężnej przekazanej na cele charytatywno-opiekuńcze parafii, na podstawie dokumentu potwierdzającego jej przyjęcie przez proboszcza. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2006r. przekazała Pani darowiznę pieniężną w gotówce na działalność charytatywno-opiekuńczą parafii.Na potwierdzenie tego faktu proboszcz parafii wystawił pokwitowanie przyjęcia darowizny pieniężnej oraz oświadczenie, że przekaże sprawozdanie z jej wydatkowania.Pani zdaniem art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiący o konieczności dokumentowania wysokości przekazanych darowizn dowodem wpłaty na rachunek bankowy nie dotyczy darowizna na działalności charytatywno-opiekuńczą kościoła, a jedynie darowizn określonych w art. 26 ust.1 pkt 9 ustawy. Zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, dokumentem potwierdzającym przyjęcie darowizny pieniężnej jest pokwitowanie wystawione przez proboszcza. Ustawa nic nie mówi o konieczności dokonania darowizny w formie przelewu bankowego.

Na podstawie art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) odliczenie z tytułu darowizn stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentu, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.Poza darowiznami wymienionymi w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane na podstawie odrębnych ustaw. I tak zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. z 1989r. Nr 29, poz. 154 z późn. zmian.) darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna, przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz – w okresie dwóch lato od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. Jednakże zapisem art. 6 pkt 2) lit. b ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 143, poz. 1199), w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dodany został ust. 6d, zgodnie z którym przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio do darowizn odliczanych na podstawie odrębnych przepisów.

Art. 6 ww. ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2006r., jak stanowi art. 27 pkt 3) tejże ustawy. Z powyższego jednoznacznie wynika, że darowizny pieniężne przekazane poczynając od dnia 1 stycznia 2006r. na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych, podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem, jeżeli zostaną potwierdzone dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W tym stanie faktycznym i prawnym należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj