Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-35/07/AP
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-35/07/AP
Data
2007.04.02



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
hotele
koszty uzyskania przychodów
posiłki
refakturowanie
reprezentacja
usługi gastronomiczne
usługi hotelarskie
usługi szkoleniowe
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy zakwalifikowanie faktur zakupu usług gastronomicznych i hotelowych stanowi koszt uzyskania przychodów dla Spółki, która organizuje szkolenia dla pracowników innych firm i w zakresie usługi szkoleniowej zapewnia uczestnikom szkolenia posiłek i zakwaterowanie w hotelu? Usługę gastronomiczną i hotelową zakupuje w swoim imieniu, a następnie koszt posiłku i zakwaterowania wlicza do opłaty za szkolenie.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 30 stycznia 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 2 lutego 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 27.02.2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 7 marca 2007 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się między innymi organizacją szkoleń dla pracowników innych firm. W zakresie usługi szkoleniowej Spółka zapewnia uczestnikom szkolenia posiłek oraz zakwaterowanie w hotelu. Usługę gastronomiczną oraz hotelową Spółka zakupuje w swoim imieniu, a następnie koszt posiłku i zakwaterowania wliczany jest do kwoty opłaty za szkolenie. Treścią faktury wystawianej przez Spółkę klientowi jest usługa szkoleniowa, w której zawiera się opłata za posiłek i zakwaterowanie. Dla Spółki zakup usługi gastronomicznej jest zakupieniem usług, które są później refakturowane, a ich zakup stanowi wydatek konieczny dla wykonania usługi szkoleniowej – Spółka nie prowadzi działalności gastronomicznej ani hotelowej.

Spółka w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego wnosi o udzielenie odpowiedzi, czy zakwalifikowanie faktur zakupu usług gastronomicznych oraz hotelowych stanowi koszt uzyskania przychodów dla Spółki.

Spółka twierdzi, że w/w usługi przy założeniu, że są one dla firmy kosztem reprezentacji i reklamy, nie są z zasady kosztami uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 28).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym przypadku zakupy te nie są dla firmy działaniem reprezentacyjnym, a są konieczne dla wykonania usługi szkoleniowej zgodnie z zawartą uprzednio umową z klientem, w której Spółka zobowiązana jest do zapewnienia tego rodzaju świadczeń. Są zatem składnikami niezbędnymi dla wykonania usługi.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że koszty te stanowią koszty uzyskania przychodu Spółki, gdyż nie zachodzi przypadek określony w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zakupy te nie są kosztem związanym z reprezentacją. Zatem koszty te mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów" zawartego w/w art. 15 ust. 1 updop, prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że:

– są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,

– są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

– nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 updop.

Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, a nie niezbędności i rezultatu, jakie przyniosły w postaci konkretnych przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Spółka, prowadząc działalność gospodarczą, m. in. w ramach świadczenia usług szkoleniowych ponosi różnego rodzaju wydatki związane z ich organizowaniem. Między innymi są to wydatki na zakup usług gastronomicznych i hotelowych. Ponoszenie tych wydatków jest konieczne w celu wykonania usługi szkoleniowej zgodnie z zawartą uprzednio umową z klientem. Wykonanie usługi jest warunkiem otrzymania należnego wynagrodzenia Spółce, a co za tym idzie, osiągnięcia przychodu.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop po nowelizacji od dnia 1 stycznia 2007 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

"Reprezentacja" w znaczeniu języka potocznego to okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Zachowywać się reprezentacyjnie to postępować w sposób okazały, wytwornie, wystawnie. Reprezentacja to kreowanie pozytywnego wizerunku danego podmiotu. Wydatki na reprezentację to wydatki, jakie podatnik ponosi w celu wywołania jak najkorzystniejszego wrażenia, a w efekcie promowania danego podmiotu gospodarczego.

Powyższy przepis prawa nie ma zastosowania do rozpatrywanego stanu faktycznego w/w Spółki, ponieważ Spółka nie ma na celu poprawy swojego wizerunku, a jej wydatki są związane z realizacją usługi, której wykonanie skutkować będzie osiągnięciem przychodu.

Biorąc pod uwagę powyższe, na podstawie art. 15 ust. 1 updop należy stwierdzić, że poniesienie przez Spółkę kosztów zakupu usług gastronomicznych i hotelowych, służących uczestnikom organizowanych przez Spółkę szkoleń, jest niezbędne w celu osiągnięcia przychodów i spełnienia wymogu wykonania kompleksowej usługi. Wydatki te będą więc stanowiły koszty uzyskania przychodów Spółki. Związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu w stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę we wniosku jest jednoznaczny, gdyż wydatki gastronomiczne i hotelowe mają związek ze sprzedawanymi usługami, ich poniesienie służy uzyskaniu przychodów, a więc wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj