Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
US.I/406-2/07
z 2 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/406-2/07
Data
2007.05.02



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
służba poza granicami
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy nagroda pieniężna przyznana decyzją Ministra Obrony Narodowej za zaangażowanie wykazywane w realizacji zadań związanych z pełnieniem służby poza granicami kraju w celu udziału w misjach pokojowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Tożsamy z
118030, 120247


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie:

  • art. 14a par. 1, par. 3 i par. 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Pana S. z dnia 11.01.2007 roku (data wpływu do tut. Organu podatkowego 01.03.2007 roku), uzupełnionego w dniu 13.04.20007 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym opisanym we wniosku za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a par. 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 01.03.2007 roku wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nisku wniosek Pana S., uzupełniony następnie pismem z dnia 13.04.2007 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego. Po dokonaniu analizy złożonego wniosku ustalono, że w sprawie będącej jego przedmiotem spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 14a par. 1 i par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

STAN FAKTYCZNY PRZEDSTAWIONY PRZEZ PODATNIKA

Pan S. będąc żołnierzem zawodowym pełni służbę poza granicami kraju w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Libanie w celu udziału w misjach pokojowych od 15.10.2006 roku. W trakcie pełnionej służby wyróżniony został nagrodą pieniężną przyznaną decyzją Ministra Obrony Narodowej za zaangażowanie wykazywane w realizacji zadań związanych z pełnieniem służby poza granicami kraju w celu udziału w misjach pokojowych. Przyznana nagroda została opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pan S. zwraca się z zapytaniem: czy wypłacona nagroda podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Zdaniem podatnika przyznana mu nagroda, jako żołnierzowi jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celu udziału w misji pokojowej, jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PODATNIKA

Tutejszy organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie z dnia 11.01.2007 roku, uzupełnionego w dniu 13.04.2007 roku, stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska Podatnika i stwierdził jak poniżej.

Stosowanie do zapisu art. 21 ust.1 pkt 83 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, pracownikom jednostek wojskowych, jednostek policyjnych i jednostek organizacyjnych Straży Granicznej użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a także należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych: zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.

Zgodnie z art. 84 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.09.2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) żołnierzom zawodowym mogą być przyznawane nagrody - w szczególności w związku z przejawianiem inicjatywy w służbie albo wykonywaniem zadań służbowych wymagających szczególnie dużego nakładu pracy, w tym poza określonym czasem służby, w skróconych terminach lub warunkach szczególnie utrudnionych.

Szczegółowe warunki przyznawania żołnierzom zawodowym nagród reguluje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 5.10.2005 roku w sprawie warunków i trybu przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom zawodowym (Dz. U. Nr 206, poz. 1718). Zgodnie z treścią par. 2 ust. 2 tego rozporządzenia żołnierzowi zawodowemu można również przyznać nagrodę za wykonywanie zadań służbowych o wysokiej odpowiedzialności albo zadań wykraczających poza zwykłe obowiązki służbowe.

Nagrody dla żołnierzy zawodowych przyznawane są z funduszu nagród utworzonego na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30.04.2004 roku w sprawie zasad tworzenia i wysokości funduszy na nagrody i zapomogi dla żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 188, poz. 1241 ze zm.).

Powyższe regulacje odnoszą się także do żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju, w tym do nagród pieniężnych przyznanych żołnierzom użytym poza granicami państwa. Wynika to bowiem z postanowień art. 10 ust.2 ustawy z dnia 17.12.1998 roku o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. nr 162 poz. 1117 ze zm.) z treści którego wynika, że w stosunku do żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych w sprawach nie uregulowanych w powołanej ustawie mają zastosowanie przepisy ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Dla zastosowania zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 83 przywołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niezbędne jest łączne spełnienie dwóch warunków:

  1. wypłacone należności pieniężne muszą pozostawać w bezpośrednim związku z udziałem osób wymienionych w tym przepisie poza granicami państwa, oraz
  2. należności te muszą wynikać z celów określonych w zwolnieniu.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż w okresie pełnienia służby poza granicami kraju w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Libanie, Pan S. został wyróżniony nagrodą pieniężną przyznaną na mocy decyzji MON za zaangażowanie wykazywane w realizacji zadań związanych z pełnieniem służby poza granicami kraju w celu udziału w misjach pokojowych.

Zatem wypłacona nagroda stanowi należność, która pozostaje w bezpośrednim związku z udziałem Wnioskodawcy jako żołnierza w służbie wojskowej poza granicami państwa (Pan S. nie otrzymałby nagrody gdyby nie został wyznaczony do składu w Polskich Kontyngentach Wojskowych) i należność ta wynika z celów wymienionych w zwolnieniu określonym w treści art. 21 ust. 1 pkt 83 ww. ustawy (przyznana za zaangażowanie podczas udziału w misjach pokojowych). W związku z czym spełnione są przesłanki do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż stanowisko Pana Sławomira Ostojskiego wyrażone we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj