Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-6-423/3/07
z 13 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-6-423/3/07
Data
2007.07.13



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
fundusz celowy
umorzenie udziałów


Pytanie podatnika
Czy Spółka jako podatnik w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych powinna dokonać jakichkolwiek rozliczeń w ramach tego podatku, w związku z przeprowadzeniem umorzenia bez wynagrodzenia w trybie art. 199 § 3 ustawy kodeks spółek handlowych, przy jednoczesnym obniżeniu kapitału zakładowego i przekazaniu całej kwoty obniżonego kapitału na utworzony fundusz celowy – fundusz z umorzenia udziałów własnych bez wynagrodzenia lub fundusz rezerwowy ?


P o s t a n o w i e n i e



Na podstawie art.14a § 1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stanowisko Spółki dotyczące interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 29.06.2007 r. uznaję za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e



Wnioskiem z dnia ... Spółka z o.o. zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujące fakty:

Zgromadzenie wspólników Spółki planuje dokonać w trybie art. 199 § 3 ustawy kodeks spółek handlowych umorzenia bez wynagrodzenia części udziałów należących do Spółdzielni. Spółdzielnia ta wyrazi zgodę na to aby umorzenie części należących do niej udziałów nastąpiło bez wynagrodzenia. Następnie Spółka wolą Zgromadzenia Wspólników planuje utworzyć fundusz z umorzenia udziałów własnych bez wynagrodzenia, aby wyodrębniał się on od funduszu zasobowego, ponieważ środki z umorzenia udziałów kierowane na ten fundusz nie będą mogły podlegać podziałowi, ani też wewnętrznej kapitalizacji.

Pytanie Podatnika: czy Spółka jako podatnik w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych powinna dokonać jakichkolwiek rozliczeń w ramach tego podatku, w związku z przeprowadzeniem umorzenia bez wynagrodzenia w trybie art. 199 § 3 ustawy kodeks spółek handlowych, przy jednoczesnym obniżeniu kapitału zakładowego i przekazaniu całej kwoty obniżonego kapitału na utworzony fundusz celowy – fundusz z umorzenia udziałów własnych bez wynagrodzenia lub fundusz rezerwowy ?

Stanowisko Wnioskodawcy jest następujące:

Umorzenie przedmiotowych udziałów w trybie art. 199 § 3 powołanej ustawy – kodeks spółek handlowych, a więc bez wynagrodzenia za zgodą wspólnika, przy jednoczesnym obniżeniu kapitału zakładowego i przekazaniu całej kwoty obniżonego kapitału na utworzony fundusz celowy- fundusz z umorzenia udziałów własnych bez wynagrodzenia lub fundusz rezerwowy, nie powoduje po stronie Spółki, której udziały są umarzane żadnych konsekwencji podatkowych. Wnioskodawca wskazuje na zwolnienie przychodu określone w art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art.14 a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa,stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po rozpatrzeniu wniosku uznaję stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w odniesieniudo przedstawionego stanu faktycznego i dokonuję następującej oceny prawnej:

Zasady umarzania udziałów zawarte są w art. 199 § 1 – 7 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeksspółek handlowych /Dz. U Nr 94,poz. 1037 z późn. zmianami /. Za zgodą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umorzenie udziałów może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim wypadku następuje nieodpłatne nabycie udziałów przez Spółkę.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych / t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 z późn. zmianami/ przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, a także różnice kursowe.

W niniejszej sprawie te okoliczności nie zachodzą, lecz następuje jedynie przeksięgowanie określonej kwoty w obrębie kapitału własnego Spółki.

Brak także podstaw prawnych do przyjęcia, że Spółka w wyniku tych operacji uzyskuje nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 wyżej powołanej ustawy, ani o umorzeniu zobowiązania / art. 12 ust. 1 pkt 3 tej ustawy /. Umorzenie udziałów nie jest równoznaczne z umorzeniem zobowiązania, gdyż nabycie udziałów przez Spółkę nie rodzi po jej stronie żadnego zobowiązania tj. wypłaty wynagrodzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Spółki, iż w związku z umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia, nie powstanie po jej stronie przychód podatkowy jest prawidłowe.

Informuję, że interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj