Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/104/2006
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/104/2006
Data
2006.12.13



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
samochód osobowy
wycofanie środka trwałego


Pytanie podatnika
Dotyczy uznania za środek trwały samochodu, jako wycofany z działalności w związku z jej likwidacją, ma zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych z tytułu działalności gospodarczej współmałżonka.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 t.j. z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 09.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Pani mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą a Pani zamierza od stycznia 2007 r. rozpocząć działalność gospodarczą na własne nazwisko. Pani mąż chce wycofać z działalności w całości zamortyzowany środek trwały w postaci samochodu osobowego. Wycofany samochód będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych z tytułu działalności gospodarczej, prowadzonej przez Panią.

Nie ma żadnych przeszkód, aby samochód, który był do tej pory w ewidencji środków trwałych męża, przejęła Pani na potrzeby swojej działalności. W takiej sytuacji mąż wykreśli go ze swojej ewidencji środków trwałych, natomiast Pani może go uznać za środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej. Wartość początkową będzie stanowić , zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), cena jego nabycia, przy czym za cenę taką uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Jeżeli jednak nie można ustalić w powyższy sposób ceny nabycia tego samochodu , wartość początkową przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia zużycia (art. 22g ust. 8 cyt. wyżej ustawy).

W momencie sprzedaży tego samochodu powstanie u Pani przychód z prowadzonej działalności gospodarczej w oparciu o art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ponieważ będzie ujęty w Pani ewidencji środków trwałych.
W dacie wydania postanowienia w sprawie będącej przedmiotem niniejszej interpretacji nie toczyło się wobec Wnioskodawcy postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

Zgodnie a art. 14a § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji Podatkowej zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj