Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
US IB/415-22/07
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IB/415-22/07
Data
2007.05.22



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
grunty rolne
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
sprzedaż gruntów
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód z odpłatnego zbycia działki podlega zwolnieniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z dnia 07.05.2007r. jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 07.05.2007r. zwróciła się Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 02.05.2007r. nabyła Pani prawo własności do niezabudowanej działki gruntu nr 240/1 o powierzchni 6.733 m kw. i oznaczonej jako użytek rolny symbolami RV i RVI - zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wydanego przez Urząd Gminy z dnia 12.03.2007r., którą planuje Pani sprzedać w miesiącu czerwcu 2007r. za cenę wyższą od ceny nabycia.
Według stanu na dzień 13.03.2007r. plan ogólny zagospodarowania przestrzennego gminy z dniem 31.12.2003r. przestał obowiązywać i obecnie gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowej działki.
Działka nie jest uzbrojona w media, nie jest ogrodzona, nie znajdują się na niej jakiekolwiek budynki i budowle. Ponadto na działce tej nie jest prowadzona działalność, w tym działalność rolna (brak upraw).

W opinii Pani uzyskany przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowej działki podlega zwolnieniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.

Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 16.11.2006r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), która weszła w życie 01.01.2007r. ma zastosowanie w stosunku do sprzedaży takich nieruchomości i praw z nieruchomościami związanych, które zostały nabyte lub zostały wybudowane po tej dacie.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Stosownie do art. 30e ust. 1 w/w ustawy od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z ust. 2 w/w art. 30e podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub prawa, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
Z informacji przedstawionej we wniosku wynika, że sprzedaży przedmiotowej działki dokona Pani w miesiącu czerwcu 2007r., w związku z czym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia powinna Pani wykazać w zeznaniu podatkowym za 2007r., którego wzór zostanie określony Rozporządzeniem Ministra Finansów w październiku 2007r.
W myśl art. 30e ust. 5 dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Jednocześnie, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 powołanej wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.
W myśl przepisu art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych gospodarstwo rolne oznacza gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15.11.1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 ze zm.).

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 wymienionej ustawy, aby grunty mogły być uznane za gospodarstwo rolne muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  • grunty muszą być sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza,
  • obszar gruntów musi przekraczać 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.

Należy również zwrócić uwagę na warunek wyłączający zwolnienie przedmiotowe, tj. utrata charakteru rolnego lub leśnego nieruchomości w związku z dokonaną sprzedażą. Utrata charakteru rolnego lub leśnego następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej, polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia. Utrata charakteru rolnego działek, usytuowanych w kompleksie kilkudziesięciu działek, które z uwagi na powierzchnię stanowiły gospodarstwo rolne następuje poprzez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania. Grunty o atrakcyjnym położeniu geograficznym wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, które zostały podzielone na działki i następnie sprzedane nabywcom w różnych częściach kraju, na których nie została zaprowadzona czynna gospodarka oraz od chwili zakupu działki te nie są wykorzystywane jako nieruchomości rolne, utraciły charakter rolny.
Warunkiem wyłączającym zwolnienie podatkowe przychodu ze sprzedaży nieruchomości rolnych jest faktyczna a nie prawna utrata charakteru rolnego, która następuje w sytuacji zaprzestania prowadzenia na nieruchomości czynnej gospodarki rolnej od chwili jej zakupu.

W związku z powyższym stanowisko Pani przedstawione w złożonym wniosku należy uznać za nieprawidłowe. Sprzedaż przedmiotowej działki w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy również stwierdzić, iż ze względu na powierzchnię przedmiotowej działki nie można przyjąć, iż działka ta zachowała charakter rolny.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj