Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-19/07
z 18 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-19/07
Data
2007.07.18



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
wydatek


Pytanie podatnika
Czy może odliczyć podatek od towarów i usług naliczony za Internet, który jest zainstalowany w miejscu zamieszkania, tj. siedzibie firmy ?Poinformowała, że w punkcie handlowym również posiada zainstalowany Internet, z którego korzysta w godzinach od 9.00 do 17.00. Dodała, że kontrahenci z którymi współpracuje pracują w godzinach od 6.00 do 22.00. W związku z tym istnieje potrzeba ciągłego kontaktu w celu przesyłania i korygowania zamówień oraz ustalania transportu. W ocenie podatniczki brak takiego kontaktu powoduje opóźnienia w dostawach, uzgodnieniach i zamówieniach co jest przyczyną niezadowolenia klientów i odejścia do konkurencji.W ocenie podatniczki ma ona prawo do pomniejszania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT wystawionej za Internet zainstalowany w siedzibie firmy, które jest jednocześnie jej miejscem zamieszkania.


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że podatniczka zainstalowała w siedzibie firmy, które jest jednocześnie jej miejscem zamieszkania Internet, który w jej ocenie jest jej niezbędny do kontaktów z kontrahentami. Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie detalicznej sprzedaży odzieży w innym miejscu niż miejsce zamieszkania. W miejscu prowadzenia działalności gospodarczej podatniczka ma również zainstalowany Internet.
Z załączonej do wniosku umowy abonenckiej zawartej pomiędzy Operatorem a podatnikiem wynika, że podatniczka jako abonent zdecydowała się na usługę dostępu do sieci Internet. W ramach tej usługi otrzymuje nielimitowany czas dostępu do sieci internet, 10MB miejsca na serwerze na pocztę e-mail i stronę www. Abonament z tytułu korzystania z usługi dostępu do Internetu w lokalu mieszkalnym wynosi 40zł + 22%VAT miesięcznie.
W związku z tym, że z usługi dostępu do Internetu korzysta podatniczka w miejscu zamieszkania (będącym równocześnie siedzibą firmy), istnieje również możliwość korzystania z tej usługi przez członków rodziny dla celów prywatnych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz.176 z późn. zm. ) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej w postanowieniu z dnia 10.07.2007r. (znak: PDFI/415-9/07) udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie w zakresie stosowania art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdził: jeżeli Internet zainstalowany w Pani domu będzie służył wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, z której uzyskiwane są przychody, wówczas wydatki ponoszone na opłacenie miesięcznego abonamentu za internet będą stanowiły koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

W świetle art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisówo podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zgodnie z powyższym, jeżeli poniesione przez podatniczkę koszty dostępu do sieci Internet zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wówczas strona ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT za Internet.
Należny również zaznaczyć, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w odniesieniu do towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do czynności opodatkowanych na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o podatku o towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. W art. 19 ust.13 pkt 1 ustawy jest mowa między innymi o usługach telekomunikacyjnych.
Reasumując: podatek naliczony podlega odliczeniu, gdy towary lub usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych a poniesione wydatki (w tym przypadku miesięczne abonamenty za Internet) będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.
Podatnik otrzymując faktury VAT dokumentujące nabycie usług telekomunikacyjnych (usług dostępu do Internetu) które zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowią podstawę do odliczenia podatku naliczonego, ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z tych faktur w miesiącu, w którym przypada termin płatności określony w fakturach lub w miesiącu następnym (jeżeli faktury zawierają informację jakiego okresu dotyczą).
Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 23.04.2007r. jest zatem prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj