Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.I/415-19/07
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US.I/415-19/07
Data
2007.02.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy kwota wynagrodzeń należnych wykładowcom w związku z zawartymi umowami o dzieło na realizację projektu pn. „Produkt tradycyjny i regionalny (...)”, które zostały sfinansowane ze środków przekazanych przez Fundację, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Tożsamy z
138482, 39818


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.11.2006 roku, z datą wpływu do tutejszego urzędu 17.11.2006 roku, w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. Z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 21 ust. 1 pkt 46, art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 ze zm.) postanawia stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.11.2006r. P. zwróciła się z zapytaniem: czy kwota wynagrodzeń należnych wykładowcom w związku z zawartymi umowami o dzieło na realizację projektu pn. „Produkt tradycyjny i regionalny szansą na ożywienie rozwoju obszarów wiejskich Podkarpacia”, które zostały sfinansowane ze środków przekazanych P. przez Fundację F., korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z treści złożonego zapytania wynika, że wnioskodawca zobowiązał się w umowie zawartej 25.08.2006r. z Fundacją F. do realizacji projektu pod nazwą „Produkt tradycyjny i regionalny szansą na ożywienie rozwoju obszarów wiejskich Podkarpacia”. Projekt realizowano w ramach Programu Rozwoju Rynku Produktów Regionalnych i Lokalnych „Program Agro-Smak 2” i był w części finansowany ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Wydatki związane z realizacją projektu objęły m.in. wynagrodzenia wykładowców. Wynagrodzenia te wynikały z zawartych z wykładowcami umów o dzieło, i zostały wypłacone ze środków przekazanych przez Fundację na wyodrębniony rachunek bankowy P.

Zdaniem wnioskodawcy wynagrodzenia sfinansowane ze środków przekazanych przez Fundację F. korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionej przez wnioskodawcę umowy wynika, iż otrzymał on środki finansowe z Programu Rozwoju Rynku Produktów Regionalnych i Lokalnych „Program Agro-Smak 2”, będące środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, określonymi w w/w umowie jako środki „CPF sektorowe”. Dysponentem tychże środków bezpośredniej pomocy zagranicznej jest w myśl umowy Fundacja F. Jako Beneficjent środków przekazanych na mocy tejże umowy wskazana jest ściśle P. Zobowiązanym do zrealizowania projektu jest według postanowień umowy Beneficjent. Mówi o tym § 4, a także § 5 i § 6 przedstawionej umowy, w dziale zatytułowanym „Realizacja projektu”.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Przedstawione we wniosku pytanie dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wynagrodzeń, wypłacanych na podstawie umów o dzieło, przez P. w związku z realizacją projektu „Produkt tradycyjny i regionalny szansą na ożywienie rozwoju obszarów wiejskich Podkarpacia”.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W analizowanym przypadku realizowany jest Programu Rozwoju Rynku Produktów Regionalnych i Lokalnych „Program Agro-Smak 2”, poprzez projekt pn. „Produkt tradycyjny i regionalny szansą na ożywienie rozwoju obszarów wiejskich Podkarpacia”. Podatnikiem bezpośrednio realizującym cel programu jest, jako Beneficjent środków, P. Umowy o dzieło zawierane przez P. z wykładowcami miały na celu, zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy, realizację projektu. Wynagrodzenia wypłacane z tytułu w/w umów stanowią w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód osób, z tytułu wykonywania określonych, zleconych im usług. Powyższy stan faktyczny wypełnia zatem przesłanki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyłączające zwolnienie z opodatkowania wskazanych w tym przepisie dochodów. W związku z powyższym, wypłacone wykładowcom wynagrodzenia podlegają w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj