Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/415-0644/06
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/415-0644/06
Data
2007.03.16



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki sfinansowane z przychodów otrzymanych przez podatnika na realizację programu w ramach projektu ZPORR oraz SPO RZL mogąbyć zaliczone w koszty uzyskania przychodu?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 16 lutego 2007r. Nr BI/415-064/06 postanawia się z urzędu zmienić wydane na wniosek ... postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie z dnia 9 maja 2006r. Nr PB/OPD/415-58/06/AŚ/2 zawierające pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15 lutego 2006r. (uzupełnionym 24.03.2006r. i 19.04.2006r.) podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje dwa projekty (SPO RZL i ZPORR) współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Sektorowy Program Operacyjny „Rozwój Zasobów Ludzkich” Działanie 2.3a oraz Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego Działanie 2.1 finansowane są w części z publicznych środków wspólnotowych (tj. z Europejskiego Funduszu Społecznego) a w części z publicznych środków krajowych. Z otrzymanego dofinansowania podatnik pokrywa wydatki ponoszone w związku z realizacją projektów. Jego zdaniem wydatki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Postanowieniem z dnia 9 maja 2006r. Nr PB/OPD/415-58/06/AŚ/2 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (w stanie prawnym obowiązującym w 2007r. również w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Treść powyższego przepisu w sposób jednoznaczny wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • pozostają w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów (zostały poniesione w celu jego osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia),
  • nie zostały wymienione w treści art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.,
  • ich poniesienie udokumentowane jest w sposób nie budzący wątpliwości.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu - w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim. Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności - każdorazowo spoczywa na podatniku.

Zgodnie z brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów, o których mowa m. in. w art. 21 ust. 1 pkt 46 (czyli wydatków sfinansowanych środkami pochodzącymi od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych zwolnionymi z opodatkowania). W przedstawionym stanie faktycznym środki otrzymane przez podatnika w ramach programu SPO RZL oraz ZPORR pochodziły ze wspólnotowych środków publicznych i nie korzystały ze zwolnienia z opodatkowania.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym wydatki poniesione przez podatnika w związku z realizacją projektów, pokryte z otrzymanego dofinansowania przy spełnieniu wyżej powołanych wymogów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Z uwagi na wystąpienie w rozpatrywanej sprawie przesłanek określonych w treści art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej zmienił z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj