Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PD .I-2/406-33/2006/INT
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD .I-2/406-33/2006/INT
Data
2006.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
koszty uzyskania przychodów
oprogramowanie
prawa autorskie


Pytanie podatnika
Czy przysługują 50% koszty uzyskania przychodów w sytuacji, gdy przychody z tytułu praw autorskich otrzymane są przez podatnika od przedsiębiorstwa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w oparciu o zawartą umowę zlecenia?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 listopada 2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, w zakresie właściwego zastosowania kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 6.11.2006 r. zwrócił się Pan z zapytaniem, czy przysługują 50% koszty uzyskania przychodów w sytuacji, gdy przychody z tytułu praw autorskich otrzymane są przez Podatnika od przedsiębiorstwa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w oparciu o zawartą umowę zlecenie, a dotyczącą przygotowania dla zamawiającego oprogramowania komputerowego?
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2006 r. za pośrednictwem strony internetowej zawarł Pan umowę zlecenia z Firmą amerykańską. Zgodnie z tą umową zobowiązał się Pan do wykonania oprogramowania komputerowego w oparciu o specyfikację przesłaną Panu elektronicznie za pośrednictwem Internetu. W październiku nabył Pan prawo do wynagrodzenia w kwocie 1320 dolarów USA., a w dniu 19.10.2006 r. ... zlecił przesłanie tego wynagrodzenia na Pana konto w serwisie internetowym instytucji pieniądza elektronicznego . Wypłacona twórcy projektu kwota wiązała się z zawarciem umowy przenoszącej prawo własności tego projektu. Ponadto w złożonym wniosku wyjaśnia Pan, że jest twórcą, w rozumieniu art.8 ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne.
Zdaniem wnoszącego zapytanie, do wypłaconego wynagrodzenia mają zastosowanie 50 % koszty uzyskania przychodu.

W rozpatrywanej sprawie tut. Organ zauważył, co następuje:
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit.a-c.
Natomiast zgodnie z art. 18 w/w ustawy o podatku dochodowym za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Kwestię praw autorskich regulują odrębne przepisy prawa, tj. ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.). Zgodnie z art. 1 ust. 1 powołanej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). W złożonym wniosku przedstawia Pan stanowisko, z którego wynika, że stworzone przez Pana w oparciu o zawartą umowę oprogramowanie stanowić będzie utwór, w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie wyjaśnia, że nie jest organem właściwym w zakresie rozstrzygnięcia, czy określony przejaw działalności jest przedmiotem prawa autorskiego (utworem). W sprawach interpretacji przepisów o prawach autorskich i prawach pokrewnych uprawnione jest Ministerstwo Kultury i Sztuki Departament Prawno - Legislacyjne w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 15 / 17.
Jednakże przy założeniu, że stworzone przez Pana oprogramowanie stanowić będzie utwór w rozumieniu prawa autorskiego stwierdzić należy, że należności otrzymywane przez Pana w 2006 r. jako twórcy tego programu komputerowego od przedsiębiorstwa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w oparciu o zawartą umowę na zlecenie stanowić będą przychód z praw autorskich. Wobec powyższego dochód uzyskany przez Pana z tego tytułu podlega opodatkowaniu na podstawie art. 9 ust. 1 i 2 w /w ustawy o podatku dochodowym.
Tak więc z uwagi na fakt, iż zawarł Pan umowę zlecenia i jako twórca uzyskuje Pan dochody z tytułu zbycia praw autorskich do stworzenia dzieła – tj. programu komputerowego – ma Pan możliwość naliczenia 50% kosztów uzyskania tego przychodu. Możliwość naliczenia kosztów uzyskania w /w przychodu w wysokości 50% istnieje pomimo tego, że otrzymuje Pan przychody ze Stanów Zjednoczonych bez pośrednictwa płatnika.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.Stosownie do art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj