Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/87/Z/K/07
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/87/Z/K/07
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
grunty leśne
grunty rolne
odszkodowania
podatek rolny


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu odszkodowanie wypłacone w 2006r. przez Zakład Energetyczny w związku z poczynionymi szkodami w gospodarstwie rolnym (z tytułu zniszczeń w drzewostanie) uzgodnione na podstawie podpisanego porozumienia i wykazane na PIT-8C ?


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za nieprawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 08.03.2007r.

Wnioskiem z dnia 08.03.2007r. wystąpił Pan o o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wraz z żoną jest Pan właścicielem i użytkownikiem gospodarstwa rolnego. W 2006r. Zakład Energetyczny poczynił na należącym do Pana terenie szkody za które wypłacił uzgodnione na podstawie podpisanego porozumienia odszkodowanie w wysokości 800 zł. W związku z dokonaną wypłatą wystawiono Panu PIT-8C z kwotą odszkodowania z tytułu zniszczeń w drzewostanie. W złożonym wniosku przedstawił Pan własne stanowisko uważając, że wszystkie pożytki z gospodarstwa rolnego mieszczą sie w podatku rolnym.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 w brzmieniu obowiązującym na 2006r. wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c)  odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f)  odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach o których mowa w art. 27 ust. 1,

g)  odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód,

Natomiast na podst. art. 21 ust. 1 pkt 120 ww ustawy zwolnione są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

a) ustanowienia służebności gruntowej,

b) rekultywacji gruntów,

c)  szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

- w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543)

Zgodnie z art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Zawarte przez Pana porozumienie z Zakładem Energetycznym stanowi rodzaj ugody. Z porozumienia tego wynika, że ZE w związku ze stratami powstałymi w trakcie prowadzenia prac eksploatacyjno-remontowych (przycięcie dębu) przez pracowników ZE zobowiązuje sie do zapłacenia odszkodowania za wynikłe z powodu tej działalności straty.

W przedmiotowej sprawie nie mają zatem zastosowania zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż odszkodowanie wypłacono na podstawie porozumienia (ugody) a wykonywane prace dot. prac eksploatacyjno – remontowych nie zaś inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Tak więc, otrzymane przez Pana odszkodowanie związane ze stratami powstałymi na skutek prowadzenia na terenie Pana działki prac eksploatacyjno-remontowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i stanowi źródło przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym postanowiono, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj