Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP-443/34/07
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/34/07
Data
2007.05.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie
samochód
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy jest możliwość ubiegania się o zwrot podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie samochodu, przeznaczonego na cele statutowe zwolnione z podatku.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie 165a § 1 w ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku – Białej uznaje za nieprawidłowe stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku, złożonym w tut. urzędzie w dniu 2 kwietnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie prawa do zwrotu podatku VAT w związku z nabyciem samochodu na cele statutowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dnia 2 kwietnia 2007 r. w tut. urzędzie został złożony przez Podatnika wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowanie prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani przed sądem administracyjnym. Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik jest czynnym podatnikiem VAT świadczącym usługi zwolnione (PKWiU 80). W związku z koniecznością przemieszczania się studentów na wykłady zamierza zakupić samochód do przewozu 9-10 osób. Całość dochodów przeznaczana jest na działalność statutową, której celem jest działalność naukowa i dydaktyczna polegająca na kształceniu studentów. Samochód ten będzie wykorzystywany na cele statutowe zwolnione z podatku. W związku z koniecznością zapłacenia podatku 22% VAT przy zakupie, zmniejszony zostanie dochód przeznaczony dla pożytku studentów.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z pytaniem czy ma możliwość ubiegania się o zwrot podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie samochodu, przeznaczonego na cele statutowe zwolnione z podatku.

Zdaniem Podatnika, w przypadku gdy wystąpi podatek VAT 22%, przy zakupie przedmiotowego samochodu to uczelnia powinna mieć możliwość ubiegania się o jego zwrot

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza:

Stosownie do art. 86 ust 1 oraz ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 87 ust 1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Mając na uwadze, iż przedmiotowy samochód będzie wykorzystywany do czynności zwolnionych z podatku VAT Podatnikowi nie będzie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup tego samochodu. Tym samym nie przysługuje prawo do jego zwrotu.

Jak wynika z wyżej cyt. przepisów jedynie w przypadku wykorzystywania przedmiotowego samochodu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT Podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tego samochodu, a w konsekwencji prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (o ile oczywiści taka nadwyżka w danym okresie rozliczeniowym wystąpi). W związku z powyższym stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2007r. jest nieprawidłowe. Zatem należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj