Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-123/07/PAWA
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-123/07/PAWA
Data
2007.04.25



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
adaptacja
dostawa towarów
lokal użytkowy
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż praw
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. – dalej „ustawa VAT”), podlegając tym samym zwolnieniu określonemu w art. 43 ust. 1 pkt 2?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 21 marca 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 26 marca 2007 r.)

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nabyła własnościowe prawo do lokalu użytkowego na podstawie przydziału spółdzielczego własnościowego prawa z dnia 20 kwietnia 2001 r. o wartości 441.176,56 zł, nie podlegające w ówczesnym stanie prawnym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przed wprowadzeniem lokalu do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółka poniosła wydatki na adaptację lokalu w wysokości 194.923,64 zł, uprawniające do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego. W dalszej części pisma Spółka wskazuje, że przedmiotowy lokal użytkowany był do wykonywania czynności opodatkowanych w okresie dłuższym niż 5 lat.Spółka zamierza sprzedać przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego.

W odniesieniu do wyżej przedstawionego stanu faktycznego, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, na następujące pytanie:Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. – dalej „ustawa VAT”), podlegając tym samym zwolnieniu określonemu w art. 43 ust. 1 pkt 2?

Spółka stoi na stanowisku, iż pomimo braku jednoznacznego zapisu w ustawie VAT, sprzedaż spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego stanowi dostawę towarów zdefiniowaną w art. 7 ust. 1 ustawy VAT.Zdaniem Spółki, w związku z tym w opisanym stanie faktycznym zastosowanie będzie miało zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT zgodnie, z którym zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, przez które rozumie się m.in. budynki lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, a podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 43 ust. 6, który wskazuje, że zwolnienie nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

    1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
    2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Spółka uważa, że ze stanu faktycznego wynika, że drugi warunek niezbędny do wyłączenia ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie został spełniony. Dlatego też pomimo faktu, że wydatki na adaptację przekroczyły 30% wartości początkowej lokalu oraz wystąpiło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia, ponieważ użytkowano lokal w okresie dłuższym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.Spółka powołuje się na piśmiennictwo organów podatkowych, z którego wynika, iż uznają one sprzedaż spółdzielczego prawa do lokalu za dostawę towarów – m.in. pismo Lubelskiego Urzędu Skarbowego z dnia 9 sierpnia 2004 r. nr PP1/443/55/04 oraz pismo Urzędu Skarbowego w Wadowicach z dnia 27 października 2005 r. o nr PP/443-102/05. Spółka powołuje się również na znajdujący się obecnie w sejmie, tegoroczny projekt nowelizacji ustawy VAT, który zakłada dodanie w art. 7 ust. 1 – definiującym dostawę towarów – zbycie praw spółdzielczych do lokali. Autorzy projektu podkreślają, że zmiana ma charakter wyłącznie techniczny potwierdzający obecnie stosowaną praktykę, a wprowadzenie jej ma na celu eliminację wątpliwości w tym zakresie przedstawionych w licznych zapytaniach kierowanych do organów podatkowych. Proponowana zmiana wskazuje jednoznacznie, że dostawą jest również sprzedaż praw spółdzielczych.Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że sprzedaż własnościowego prawa do lokalu użytkowego opisana w stanie faktycznym powinna być uznana za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT i jednocześnie winna być zwolniona od podatku jako towar używany na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej “ustawa o VAT”) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokali o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jak wynika z powyższego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowi dostawę towaru. W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego również czynność sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego spełnia kryteria dostawy towarów - z punktu widzenia przedmiotu, do którego odnosi się prawo, tzn. do lokalu.Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 – 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.W myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 43 ust. 6 zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

    • miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
    • użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze w/w przepisy oraz fakt, iż Spółka poniosła wydatki przekraczające 30 % wartości towaru oraz odliczyła z tego tytułu podatek naliczony, ale okres użytkowania lokalu w celu wykonywania czynności opodatkowanych przekroczył 5 lat, sprzedaż przedmiotowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj