Interpretacja Urzędu Skarbowego w Parczewie
PP-443-6/07
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-6/07
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Parczewie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
administracja samorządu terytorialnego
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w związku z zakupem przez Gminię autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych przekazanego dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gmina może odliczyć podatek naliczony ?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 poz. 60 – z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku z wnioskiem z dnia 02 maja 2007r., uzupełnionym pismem znak: IPŚ-7024/40/07 z dnia 22 maja 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego nabycia autobusu nie wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych.

U z a s a d n i e n i e

Stan faktyczny przedstawiony przez Gminę:

Gmina P......... jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W miesiącu kwietniu 2007r. został zakupiony na potrzeby Gminy P........... autobus Iveco Daily 50C15V przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, w części sfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Autobus ten decyzją Burmistrza P......... z dnia 24.04.2007r. został przekazany jako środek trwały dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w P........., który został jego użytkownikiem jako samorządowa jednostka organizacyjna Gminy P......... i będzie wykorzystany do działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w L........ w zakresie przewożenia osób niepełnosprawnych i innych osób korzystających z działalności Domu. Autobus będzie wykorzystany wyłącznie do świadczenia nieodpłatnych usług transportowych

Czy w związku z zakupem przez Gminę P......... autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych, Gmina może odliczyć podatek naliczony ?

Zdaniem wnioskodawcy z tytułu zakupu autobusu, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z uwagi na brak związku przewozu osób niepełnosprawnych ze sprzedażą opodatkowaną i podatkiem należnym

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego, informuje:

W myśl § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 – ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz. 1591 - ze zm.), do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Wśród zadań tam wymienionych znajdują się m.in. sprawy pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych. W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne.

W myśl zaś art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W rozpatrywanej sprawie związek ze sprzedażą opodatkowaną nie istnieje. W drodze decyzji autobus został przekazany samorządowej jednostce organizacyjnej wykonującej zadania zlecone gminie oraz zadania własne gminy, nie będzie służył do wykonywania odpłatnych usług, zatem gminie nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego bądź do zwrotu różnicy podatku z uwagi na brak związku nabytego towaru ze sprzedażą opodatkowaną.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia – art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia – art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia (art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj