Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-172/06/JK
z 2 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-172/06/JK
Data
2007.03.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
najem
stawka
teatr


Pytanie podatnika
Czy stawka podatku VAT za wynajem sali widowiskowej (scena, widownia) z przynależnymi pomieszczeniami wynosi 22 % niezależnie od statusu podmiotu, który wynajmuje pomieszczenie i niezależnie od celu, któremu służy wynajęta sala?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 14.12.2007 r. (wpływ do tut. urzędu 22.12.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku z dnia 14.12.2006 r.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż na podstawie umowy najmu udostępnia salę widowiskową, foyer różnym podmiotom, tj:

1.jednostkom kulturalnym, innym jednostkom organizacyjnym, które własnym staraniem wystawiają na scenie Teatru Narodowego swój spektakl, koncert, na który sprzedają bilety we własnym zakresie;

2.innym jednostkom organizacyjnym (różny status), które występują jako organizator np. festiwalu, w ramach którego wystawiają na scenie Teatru Narodowego spektakle inne teatry, przy czym wykonują to na podstawie umów zawartych z organizatorem festiwalu, który jest najemcą sali widowiskowej;

3.podmiotom nie związanym z kulturą, które wynajmują widownię dla zorganizowania uroczystości związanych z działalnością firmy, często połączonych z występami artystycznymi, bankietem, czy też wynajmują salę na sympozja, zjazdy. Teatr na ogół nie ma wiedzy, co do programu uroczystości oraz czy goście uczestniczą w tych uroczystościach odpłatnie, czy są sprzedawane bilety.

Jak zaznacza Strona, jej udział w ww. imprezach sprowadza się wyłącznie do udostępnienia – wynajmu pomieszczeń.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy stawka podatku VAT za wynajem sali widowiskowej (scena, widownia) z przynależnymi pomieszczeniami wynosi 22 % niezależnie od statusu podmiotu, który wynajmuje pomieszczenie i niezależnie od celu, któremu służy wynajęta sala.

Zdaniem Strony świadczone usługi wynajmu sali widowiskowej i foyer, bez względu na cel, jak i rodzaj podmiotu, któremu są świadczone, podlegają opodatkowaniu 22 % stawką podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegaja odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie natomiast do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art.83, art.119 ust. 7, art.120 ust. 2 i 3, art.122 i art. 129 ust. 1.

Jak wynika zatem z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego oraz z w/cyt. przepisów prawa, Strona świadczy usługi polegające na wynajmie pomieszczeń innym podmiotom. Usługi te stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem podatku od towarów i usług według stawki 22 %, niezależnie od sposobu wykorzystania wynajmowanego pomieszczenia oraz statusu podmiotu najmującego.

Mając na uwadze powyższe, tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 ww. artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj