Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR1/443-451c/06/LS
z 2 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR1/443-451c/06/LS
Data
2007.03.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
kontrahenci
powstanie obowiązku podatkowego
rozwiązanie umowy
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy zatrzymana przez Stronę po rozwiązaniu umowy z kontrahentem zaliczka, otrzymana na poczet eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?
Tożsamy z
150587


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności dokonuje dostawy katamaranów na rzecz klientów mających siedzibę na terytorium i poza terytorium Wspólnoty. Na poczet ww. transakcji tytułem zaliczki otrzymuje część należności. Jednakże zdarzają się również przypadki gdy po uiszczeniu zaliczki kontrahent lub Strona odstępują od umowy. Strona ma wówczas prawo do zatrzymania wpłaconej przez kontrahenta zaliczki.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenia stanowiska, iż w opisanej sytuacji Strona będzie zobowiązana do dokonania korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym zaliczka ta została wykazana, natomiast zatrzymana kwota nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2) eksport towarów, 3) import towarów,4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Biorąc pod uwagę wymienione przepisy należy stwierdzić, iż zatrzymana przez Stronę, po odstąpieniu od umowy, zaliczka otrzymana wcześniej na poczet eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie stanowi wynagrodzenia za ww. czynności, lecz rekompensatę za utracone korzyści, jakie mogłaby uzyskać po zrealizowaniu umowy. W konsekwencji jej zatrzymanie nie rodzi obowiązku podatkowego z tytułu wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Zatem w opisanym przypadku Strona zobowiązana będzie do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za okres, w którym wykazała zaliczkę z tytułu eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj