Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PP/443-9/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/07
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Zmiany w przepisach obowiązujących


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę VAT Podatnik winien zastosować na fakturze wystawianej dla kupujących okna wraz z montażem w budynkach mieszkalnych?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 11.05.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność obejmuje między innymi montaż stolarki budowlanej, handel, najem. Podatnik kupuje gotowe okna, parapety, rolety okienne u swoich dostawców (producentów). Sam zawiera umowy z klientami na zakup i montaż okien. Umowa taka obejmuje całą usługę, czyli dostawę okien, parapetów czy rolet łącznie z ich zamontowaniem i wykończeniem – obróbką otworów okiennych. Podatnik sam zleca montaż innym firmom, które za wykonane roboty wystawiają faktury. Podatnik w fakturze dla odbiorcy końcowego (klienta, u którego zamontowano okna) uwzględnia łączną wartość okien (rolet, parapetów) z kosztami robocizny obcej (podwykonawców).

Zapytanie wnioskodawcy:

Jaką stawkę VAT Podatnik winien zastosować na fakturze wystawianej dla kupujących okna wraz z montażem w budynkach mieszkalnych?

Stanowisko wnioskodawcy:

Podatnik uważa, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007r roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą opodatkowane są 7% stawką VAT.

Zawierając umowy cywilnoprawne z klientami (odbiorcami końcowymi) określa przedmiot umowy. Przedmiotem tych umów jest wykonanie prac budowlano-montażowych i remontowych polegających na zdemontowaniu starych okien, zamontowaniu nowych oraz prace związane z wykończeniem tych otworów okiennych.

Zgodnie z art. 647-658 Kodeksu cywilnego wykonana usługa budowlana obejmuje także zużyte materiały. Tak więc skoro przedmiotem umowy zawartej przez Podatnika z klientem jest usługa w zakresie robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, to do całego zakresu wykonywanych prac ma zastosowanie jednolita stawka VAT, w tym przypadku 7%. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że nie podatnik osobiście dokonuje montażu okien tylko zleca je innemu podmiotowi. Wykonanie usług budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów (bowiem klient nie kupuje samych okien, a całość usługi – czyli nie są to okna klienta – materiał powierzony) pozwala Podatnikowi na zastosowanie 7% stawki VAT do całości wystawionej przez Podatnika faktury dla odbiorcy, jako jednej usługi w zakresie wymiany okien.

W związku z powyższym Podatnik uważa, że prawidłowym jest zastosowanie w przypadku fakturowania wykonanej przez Podatnika usługi stawki 7%.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się w myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast pod pojęciem usług, stosownie do art. 8 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się każde świadczenie (...) nie stanowiące dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług – poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22%.

Zgodnie z art. 146 ust 1 pkt 2 lit. „a” ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust.1 pkt 2 lit. „a” ww ustawy, rozumie się zgodnie z art. 146 ust. 2 ww ustawy – roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, to budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Natomiast pojęcie „infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu” obejmuje: 1.sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, 2.urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, 3.urządzenia i ujęcie wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłowanie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę treść powołanych norm prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż podstawową okolicznością przesądzającą o wysokości stawki VAT jest klasyfikacja statystyczna obiektu budowlanego, którego dotyczą dane roboty (opisane przez wnioskodawcę jako budowlano-montażowe).

Z powyższego wynika, że roboty budowlano-montażowe, remonty i roboty konserwacyjne dotyczące tak zdefiniowanych obiektów korzystają z opodatkowania obniżoną stawką VAT w wysokości 7%.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Podatnik oświadczył , że wykonywane przez niego usługi to dostawa okien, parapetów czy rolet łącznie z ich zamontowaniem i wykończeniem-obróbką otworów okiennych w budynkach mieszkalnych.

Ponadto dodaje się, iż w opisanym stanie faktycznym z nabywcą usługi Podatnik zawiera umowę na wykonanie robót budowlanych z wykorzystaniem zakupionych przez Podatnika materiałów budowlanych. Mamy tu więc do czynienia ze świadczeniem kompleksowej usługi, której podstawa opodatkowania obejmuje całość świadczenia, tj. robociznę i materiał. Wobec powyższego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z usługą, o której mowa w art. 146 ust.1 pkt 2 lit.”a” ustawy.

Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt korzystania z usług podwykonawców robót. W sprawie będącej przedmiotem wniosku, istotne jest, że o zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 7% decyduje klasyfikacja budynku, w którym wykonywane są roboty nie zaś to czy wykonywane są one przez wykonawcę czy podwykonawcę tych robót.

W związku z powyższym stanem prawnym, stanowisko Podatnika uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowinia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj